Tavë me finok

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Finoku është një bimë barishtore me origjinë nga Azia.
Zakonisht arrin deri në 60-80 cm lartësi.
Finokët gjejnë përdorim të gjerë në kuzhinë, por përdoren dhe për të aromatizuar gështenjat e ziera, kërpudhat në furrë ose tigan etj.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Tavë me Finok
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes35 minutaKoha totale45 minuta
 600 g finok
 250 g djath i grirë Parmigiano (ose kackavall)
 400 g bechamel
 kripë
 piper i zi
 20 g galëtë vegjetale
1

Pasi i kemi pastruar finokët nga gjethet jeshile dhe fletët e jashtme të vjetra, i vëmë të ziejnë në ujë të valuar me kripë për 15 Minuta. Kur të jenë gati kullojmë ujin.

2

Finokët i hedhim në një tavë të cilën e kemi lyer me pak vaj ulliri dhe e kemi spërkatur me galetë të bluar.

3

Pasi i kemi hedhur finokët në tavë i spërkatim me piper të zi dhe i mbulojmë me një shtresë salce beshamel.

4

Në fund shtojmë djathin e grirë dhe e pjekim për 20 Minuta me 180 °C.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 600 g finok
 250 g djath i grirë Parmigiano (ose kackavall)
 400 g bechamel
 kripë
 piper i zi
 20 g galëtë vegjetale

Hapat

1

Pasi i kemi pastruar finokët nga gjethet jeshile dhe fletët e jashtme të vjetra, i vëmë të ziejnë në ujë të valuar me kripë për 15 Minuta. Kur të jenë gati kullojmë ujin.

2

Finokët i hedhim në një tavë të cilën e kemi lyer me pak vaj ulliri dhe e kemi spërkatur me galetë të bluar.

3

Pasi i kemi hedhur finokët në tavë i spërkatim me piper të zi dhe i mbulojmë me një shtresë salce beshamel.

4

Në fund shtojmë djathin e grirë dhe e pjekim për 20 Minuta me 180 °C.

Tavë me finok

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

tetë + 4 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)