Tavë me brokoli

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Një ide ndryshe për të gatuar Brokolin. Ketë perime të pasur me vitamina e antioksidues të shumtë.
Shumë e ushqyeshme për organizim sidomos për fëmijët ne rritje.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
tavë me brokoli
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes40 minutaKoha totale50 minuta
 800 g brokoli
 250 g djath i grirë Parmigiano (ose kaçkavall)
 400 g beshamel
 kripë
 vaj ulliri
1

Në një tenxhere vëmë të ziejë ujin të cilit i kemi hedhur dhe kripë.

2

Pasi uji të ketë zierë, shtojmë Brokolin të cilit i kemi qëruar kërcellin.

3

E lëmë të ziejë për 15 Minuta

4

Pasi brokoli të jetë gati, kullojmë ujin dhe lulet e brokolit i shtypim e i shtrojmë në një tavë të cilën e kemi lyer me pak vaj ulliri ose gjalpë.

5

Hedhim sipër në mënyrë të njëtrajtshme djathin e grirë kaçkavall.

6

Më pas shtojmë beshamelin të cilën e përhapim me një lugë të sheshtë.

7

E pjekim në furrë me 180°C për 25 Minuta

Kategoria, KuzhinaMënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 800 g brokoli
 250 g djath i grirë Parmigiano (ose kaçkavall)
 400 g beshamel
 kripë
 vaj ulliri

Hapat

1

Në një tenxhere vëmë të ziejë ujin të cilit i kemi hedhur dhe kripë.

2

Pasi uji të ketë zierë, shtojmë Brokolin të cilit i kemi qëruar kërcellin.

3

E lëmë të ziejë për 15 Minuta

4

Pasi brokoli të jetë gati, kullojmë ujin dhe lulet e brokolit i shtypim e i shtrojmë në një tavë të cilën e kemi lyer me pak vaj ulliri ose gjalpë.

5

Hedhim sipër në mënyrë të njëtrajtshme djathin e grirë kaçkavall.

6

Më pas shtojmë beshamelin të cilën e përhapim me një lugë të sheshtë.

7

E pjekim në furrë me 180°C për 25 Minuta

Tavë me brokoli

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

gjashtë − katër =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)