Supë perimesh me pule dhe oriz

AutoriEntela
00

Në moshën një vjeçare fëmijët tanë fillojnë me zbulimin dhe shijimin e shumë ushqimeve të reja. Për një rritje të shëndetshme ata kanë nevojë për vitaminat që ndodhen në zarzavatet dhe mishrat.
Prandaj ju propozojë këtë recetë të thjeshtë dhe shumë ushqyese për bebushat tanë.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
 90 g zarzavate si patate karrota kunguj
 180 ml lëng perimesh
 30 g gjoks pule të fresket ( të grirë imët)
 15 g makarona yll të vogla (apo sipas dëshirës)
 2 vaj ulliri
1

Si fillim vendosim të ziejë mishi i pulës në avull për 15 Minuta .

2

Në një tenxhere vendosim zarzavatet e qëruara dhe të prerë në forma kubike , të ziejnë për 10 min.

3

Pasi të ketë mbaruar koha e zierjes , mishi dhe zarzavatet grien në mikser deri në formën e një pure.

4

Në një tenxhere të vogël hedhim lëngun e perimeve dhe sapo të fillojë te valojë shtojmë makaronat të ziejnë për 8 Minuta .

5

E heqim nga zjarri dhe e transferojmë në një pjatë. Në të shtojmë dhe 3-4 lugë gjelle nga pureja e mishit dhe zarzavateve.

6

Hedhim një luge vaj sipër dhe është gati për të ushqyer engjëllin tone.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 90 g zarzavate si patate karrota kunguj
 180 ml lëng perimesh
 30 g gjoks pule të fresket ( të grirë imët)
 15 g makarona yll të vogla (apo sipas dëshirës)
 2 vaj ulliri

Hapat

1

Si fillim vendosim të ziejë mishi i pulës në avull për 15 Minuta .

2

Në një tenxhere vendosim zarzavatet e qëruara dhe të prerë në forma kubike , të ziejnë për 10 min.

3

Pasi të ketë mbaruar koha e zierjes , mishi dhe zarzavatet grien në mikser deri në formën e një pure.

4

Në një tenxhere të vogël hedhim lëngun e perimeve dhe sapo të fillojë te valojë shtojmë makaronat të ziejnë për 8 Minuta .

5

E heqim nga zjarri dhe e transferojmë në një pjatë. Në të shtojmë dhe 3-4 lugë gjelle nga pureja e mishit dhe zarzavateve.

6

Hedhim një luge vaj sipër dhe është gati për të ushqyer engjëllin tone.

Supë perimesh me pule dhe oriz

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

tetë + 20 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)