Supë me perime

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Një pjatë e parë shumë e shëndetshme për të gjithë familjen.
Ideale për ditët e ftohta të dimrit.
Përgatitja e kësaj supe është e thjeshtë por pak e gjatë për shkak të perimeve të shumta që përmban.
Por aroma e saj e mrekullueshme të fton menjëherë në tryezë.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
supe me perime
Koha e përgatitjes30 minutaKoha e pjekjes50 minutaKoha totale1 orë 20 minuta
 80 g qepë
 100 g karota
 100 g kunguj jeshil
 250 g patate
 5 g majdanoz
 kripë
 3 g piper i zi
 900 ml ujë
 2 hudhër
 60 g selino
 80 ml vaj ulliri
 150 g bizele
 6 g arrë moskat
 250 g domate
 200 g lulelakër
 100 g presh
1

Pasi i kemi qëruar të gjitha perimet i lajmë në ujë të rrjedhshëm.

2

Presim në kubikë të vegjël kungullin dhe karotat.

3

Të njëjtin proçes bëjmë me patatet, lulelakrën qepën dhe preshin.

4

Në një tenxhere hedhim vajin e ullirit, hudhrën,

5

qepën, selinon e grirë imët, dhe karotën.

6

I lëmë të skuqen për 7-8 minuta duke pasur kujdes mos ngjiten.

7

Më pas shtojmë preshin dhe shtojmë pak ujë për ti kaurdisur.

8

I lëmë të ziejnë për 10 minuta me zjarr të moderuar.

9

Shtojmë domatet , patatet dhe arrën moskat.

10

Më pas shtojmë kungujt, bizelet, lulelakrën dhe 800ml ujë.

11

Hedhim kripën, piperin dhe i lëmë të ziejnë me kapak të mbyllur derisa perimet të jenë gati.

12

Pasi supa është gati shtojmë majdanozin e grirë imët.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 80 g qepë
 100 g karota
 100 g kunguj jeshil
 250 g patate
 5 g majdanoz
 kripë
 3 g piper i zi
 900 ml ujë
 2 hudhër
 60 g selino
 80 ml vaj ulliri
 150 g bizele
 6 g arrë moskat
 250 g domate
 200 g lulelakër
 100 g presh

Hapat

1

Pasi i kemi qëruar të gjitha perimet i lajmë në ujë të rrjedhshëm.

2

Presim në kubikë të vegjël kungullin dhe karotat.

3

Të njëjtin proçes bëjmë me patatet, lulelakrën qepën dhe preshin.

4

Në një tenxhere hedhim vajin e ullirit, hudhrën,

5

qepën, selinon e grirë imët, dhe karotën.

6

I lëmë të skuqen për 7-8 minuta duke pasur kujdes mos ngjiten.

7

Më pas shtojmë preshin dhe shtojmë pak ujë për ti kaurdisur.

8

I lëmë të ziejnë për 10 minuta me zjarr të moderuar.

9

Shtojmë domatet , patatet dhe arrën moskat.

10

Më pas shtojmë kungujt, bizelet, lulelakrën dhe 800ml ujë.

11

Hedhim kripën, piperin dhe i lëmë të ziejnë me kapak të mbyllur derisa perimet të jenë gati.

12

Pasi supa është gati shtojmë majdanozin e grirë imët.

Supë me perime

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

13 − njëmbëdhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)