Spageti me midhje

AutoriEntela
10VështirësiaFillestar
NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
spageti me midhje
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes25 minutaKoha totale45 minuta
 500 g makarona spageti nr 6
 1 kg midhje
 2 thelpi hurdhër
 4 kokrra domate mesatare
 1 gotë verë të bardhë
 5 copëza majdanoz
 1 lugë gjelle vaj ulliri
 kripë e piper sipas dëshirës
1

Pastrojmë midhjet duke i shkulur pjesën leshterike dhe i shpëlajmë disa herë me ujë të bollshëm për ti hequr rërën e tepërt.

2

I vendosim në një tenxhere me ujë në zjarr të ziejnë për 15 Minuta, duke mos shtuar kripë pasi midhjet përmbajnë vetë një sasi të caktuar.

3

Ndërkohë që midhjet ziejnë në një tigan, me pak vajë ulliri skuqim hudhrën e grirë imët.

4

Grijmë domatet në rende dhe sapo hudhrat të marrin një ngjyrë të artë shtojmë në të purenë e domates. I vëmë të ziejnë në zjarr të ulët duke i hedhur kripë e piper sipas dëshirës për 10 Minuta.

5

Midhjet ndërkohe janë hapur të gjitha dhe kanë zier. I nxjerrim nga tenxherja dhe me ndihmën e një kullesë i shtojmë në salcën që është duke zierë bashkë me një gotë verë. I mbulojmë me kapak dhe i lemë në flakë të ulët për 3 Minuta deri sa të avulloje vera.

6

Vendosim të ziejnë makaronat për 7 Minuta në ujin e midhjeve.

7

Pasi makaronat të jenë zierë i kullojmë ujin e tepërt dhe i përziejmë me salcën. I hedhim sipër majdanozin e prerë imët për një shije të freskët.

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 500 g makarona spageti nr 6
 1 kg midhje
 2 thelpi hurdhër
 4 kokrra domate mesatare
 1 gotë verë të bardhë
 5 copëza majdanoz
 1 lugë gjelle vaj ulliri
 kripë e piper sipas dëshirës

Hapat

1

Pastrojmë midhjet duke i shkulur pjesën leshterike dhe i shpëlajmë disa herë me ujë të bollshëm për ti hequr rërën e tepërt.

2

I vendosim në një tenxhere me ujë në zjarr të ziejnë për 15 Minuta, duke mos shtuar kripë pasi midhjet përmbajnë vetë një sasi të caktuar.

3

Ndërkohë që midhjet ziejnë në një tigan, me pak vajë ulliri skuqim hudhrën e grirë imët.

4

Grijmë domatet në rende dhe sapo hudhrat të marrin një ngjyrë të artë shtojmë në të purenë e domates. I vëmë të ziejnë në zjarr të ulët duke i hedhur kripë e piper sipas dëshirës për 10 Minuta.

5

Midhjet ndërkohe janë hapur të gjitha dhe kanë zier. I nxjerrim nga tenxherja dhe me ndihmën e një kullesë i shtojmë në salcën që është duke zierë bashkë me një gotë verë. I mbulojmë me kapak dhe i lemë në flakë të ulët për 3 Minuta deri sa të avulloje vera.

6

Vendosim të ziejnë makaronat për 7 Minuta në ujin e midhjeve.

7

Pasi makaronat të jenë zierë i kullojmë ujin e tepërt dhe i përziejmë me salcën. I hedhim sipër majdanozin e prerë imët për një shije të freskët.

Spageti me midhje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

dymbëdhjetë − tetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)