Shëndetlie

AutoriMegi
10VështirësiaE mesme

Shëndetlia është një nga ëmbëlsirat më të mira shqiptare.
Aroma e saj është e mrekullueshme.
Vetë emri i kësaj ëmbëlsire do të thotë "shëndet" ndaj është shumë e ushqyeshme dhe mund tua shërbejmë dhe fëmijëve.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
shendetlie
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes40 minutaKoha totale1 orë
Përbërësit e shëndetlies
 5 kokrra vezë
 1 e verdhë veze
 5 lugë mjaltë
 300 g arra të grira
 2 lugë kakao
 1 filxhan çaji sheqer
 1 filxhan çaji gjalp i shkrirë
 500 g miell
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
Shërbeti
 6 filxhan kafeje sheqer
 4 filxhan çaji ujë
 1 kokërr limoni
 karafilhidhet sipas dëshirës
Përgatitja brumit
1

Rrahim vezët me sheqerin.

2

Shtojmë gjalpin, mjaltin, kakaon dhe i përziejmë mirë me ndihmën e një mikseri elektrik.

3

Më pas shtojmë miellin, pluhurin pjekës për ëmbëlsira dhe arrat e grira.

4

Pasi kemi përgatitur brumin e hedhim në një tepsi të cilën e kemi lyer me pak gjalpë dhe e kemi pudrosur me pak miell.

5

Me të verdhën e vezës e lyejmë sipër shëndetlien.

6

Në fillim e pjekim në temp 250°C për 20 Minuta

7

Më pas e ulim temp në 200°C për 15 Minuta.

Përgatitja sherbetit
8

Në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin, lëkurën e grirë të një kokrre limoni, dhe pak karafil.

9

E vëmë në zjarr dhe e lëmë të ziejë mirë derisa sheqeri të jetë shkrirë komplet.

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

Përbërësit e shëndetlies
 5 kokrra vezë
 1 e verdhë veze
 5 lugë mjaltë
 300 g arra të grira
 2 lugë kakao
 1 filxhan çaji sheqer
 1 filxhan çaji gjalp i shkrirë
 500 g miell
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
Shërbeti
 6 filxhan kafeje sheqer
 4 filxhan çaji ujë
 1 kokërr limoni
 karafilhidhet sipas dëshirës

Hapat

Përgatitja brumit
1

Rrahim vezët me sheqerin.

2

Shtojmë gjalpin, mjaltin, kakaon dhe i përziejmë mirë me ndihmën e një mikseri elektrik.

3

Më pas shtojmë miellin, pluhurin pjekës për ëmbëlsira dhe arrat e grira.

4

Pasi kemi përgatitur brumin e hedhim në një tepsi të cilën e kemi lyer me pak gjalpë dhe e kemi pudrosur me pak miell.

5

Me të verdhën e vezës e lyejmë sipër shëndetlien.

6

Në fillim e pjekim në temp 250°C për 20 Minuta

7

Më pas e ulim temp në 200°C për 15 Minuta.

Përgatitja sherbetit
8

Në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin, lëkurën e grirë të një kokrre limoni, dhe pak karafil.

9

E vëmë në zjarr dhe e lëmë të ziejë mirë derisa sheqeri të jetë shkrirë komplet.

Shëndetlie

6 Comments

  1. Pershendetje!
    Cfare madhesie gote caji perdorni,nga ato qe perdorin edhe turqit per caj apo nga ato te medhate qe perdorim ne zakonisht?

    1. Pershendetje Anxhela,
      behet fjale per filxhan caji (jo per gote) madhesia e te ciles eshte ajo qe perdorim ne zakonisht.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

17 + 1 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)