Sallate orizi

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar

Sallata e orizit është një recete e freskët dhe e thjeshtë për tu përgatitur. Pjatë ideale në ditët e nxehta të verës por dhe pse jo një vakt dreke i përkryer për tu pasur me vete në ditët e punës apo dhe në ditët e pushimit në plazh.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes15 minutaKoha totale25 minuta
 5 qepshe oriz për sallatë
 100 g misër i zier
 100 g ullinj jeshil
 1 karrotë mesatare
 1 kuti ton peshku
 kripë e vaj ulliri sipas dëshirës
 0,80 borzilok
1

Vendosim në një tenxhere orizin të zieje me ujë të bollshëm për 12 Minuta

2

Ndërkohe pastrojmë karotën dhe e presim në copëza të vogla. I fusim në një tenxhere të vogël dhe e ziejmë për 12 Minuta

3

Në një enë (tas) qelqi hedhim kripën, vajin, borzilokun e prerë imët, tonin e peshkut duke i kulluar vajin e tepërt e copëzat e karotës.

4

Pasi orizi të ketë ziere, kullojmë ujin e tepërt dhe e shtojmë në enën e qelqit bashkë me përbërësit e tjerë.

5

Shërbehet i ftohtë.

6
Kategoria, KuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 5 qepshe oriz për sallatë
 100 g misër i zier
 100 g ullinj jeshil
 1 karrotë mesatare
 1 kuti ton peshku
 kripë e vaj ulliri sipas dëshirës
 0,80 borzilok

Hapat

1

Vendosim në një tenxhere orizin të zieje me ujë të bollshëm për 12 Minuta

2

Ndërkohe pastrojmë karotën dhe e presim në copëza të vogla. I fusim në një tenxhere të vogël dhe e ziejmë për 12 Minuta

3

Në një enë (tas) qelqi hedhim kripën, vajin, borzilokun e prerë imët, tonin e peshkut duke i kulluar vajin e tepërt e copëzat e karotës.

4

Pasi orizi të ketë ziere, kullojmë ujin e tepërt dhe e shtojmë në enën e qelqit bashkë me përbërësit e tjerë.

5

Shërbehet i ftohtë.

6
Sallate orizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

dymbëdhjetë + 2 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)