Sallatë me portokall dhe finokë

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Receta që ju propozoj është një sallatë  verore shumë e shijshme.
Në kombinim fantastik i finokut dhe portokallit të cilat kanë veti freskuese.
Falë shijes së  freskët që ka kjo sallatë, është ideale për të shoqëruar pjata me bazë peshkun.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Sallatë me Finok dhe Portokall
Koha e përgatitjes10 minuta
 250 g finokë
 2 portokall
 2 vaj ulliri
 uthull molle
 piper i zi
1

Pasi kemi pastruar finokët nga gjethet jeshile dhe fletët e vjetra të jashtme i lajmë në ujë të rrjedhshëm.

2

Pasi i kemi tharë me letër kuzhine i presim në feta të holla dhe i vendosim në një enë sallate.

3

Një nga kokrrat e portokallit e shtrydhim, i marrim lëngun dhe lëngun e përftuar e lëmë mënjanë.

4

Kokrrën tjetër të portokallit e qërojmë dhe e presim në feta të vogla të cilat i hedhim në enën ku kemi hedhur finokët.

5

Shtojmë vajin e ullirit, piperin, uthull molle, lëngun e portokallit dhe në fund i kaurdisim të gjitha së bashku.

KategoriaKuzhina

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 250 g finokë
 2 portokall
 2 vaj ulliri
 uthull molle
 piper i zi

Hapat

1

Pasi kemi pastruar finokët nga gjethet jeshile dhe fletët e vjetra të jashtme i lajmë në ujë të rrjedhshëm.

2

Pasi i kemi tharë me letër kuzhine i presim në feta të holla dhe i vendosim në një enë sallate.

3

Një nga kokrrat e portokallit e shtrydhim, i marrim lëngun dhe lëngun e përftuar e lëmë mënjanë.

4

Kokrrën tjetër të portokallit e qërojmë dhe e presim në feta të vogla të cilat i hedhim në enën ku kemi hedhur finokët.

5

Shtojmë vajin e ullirit, piperin, uthull molle, lëngun e portokallit dhe në fund i kaurdisim të gjitha së bashku.

Sallatë me portokall dhe finokë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

gjashtëmbëdhjetë + 16 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)