Sallatë greke – recetë klasike

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Një pjatë tipike e kuzhinës greke.
Një pjatë shumë e preferuar dhe në familjet tona e cila na shoqëron gjithmonë në vaktet e drekës ose të darkës.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Sallate greke
Koha e përgatitjes10 minuta
 200 g djathë i bardhë
 200 g sallatë jeshile
 1 qepë e kuqe
 2 shufra kastraveca
 23 kokrra domate
 rigon
 vaj ulliri
 kripë
 150 g ullinj
1

Pasi kemi larë sallatën jeshile dhe domatet i presim copa-copa.

2

Më pas presim në copa rrethore kastravecët dhe qepën e kuqe.

3

Në një tas shtojmë të gjithë përbërësit e lart përmendur.

4

Shtojmë djathin e bardhë të cilin e kemi prerë në forma kubi të vogla.

5

Më pas shtojmë ullinjtë dhe sipas dëshirës i hedhim vaj ulliri, rigon dhe kripë.

6

I kaurdisim të gjitha bashkë me ndihmën e një luge druri.

7
KategoriaKuzhina,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 200 g djathë i bardhë
 200 g sallatë jeshile
 1 qepë e kuqe
 2 shufra kastraveca
 23 kokrra domate
 rigon
 vaj ulliri
 kripë
 150 g ullinj

Hapat

1

Pasi kemi larë sallatën jeshile dhe domatet i presim copa-copa.

2

Më pas presim në copa rrethore kastravecët dhe qepën e kuqe.

3

Në një tas shtojmë të gjithë përbërësit e lart përmendur.

4

Shtojmë djathin e bardhë të cilin e kemi prerë në forma kubi të vogla.

5

Më pas shtojmë ullinjtë dhe sipas dëshirës i hedhim vaj ulliri, rigon dhe kripë.

6

I kaurdisim të gjitha bashkë me ndihmën e një luge druri.

7
Sallatë greke – recetë klasike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

18 − një =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)