Salcë çokollate

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Në ditët e sotme mënyrat e përgatitjes për salcën e çokollatës janë të ndryshme.
Unë do ju propozoj një recetë tradicionale shqiptare të cilën ma ka mësuar babai im dhe që përdorej në punishtet e pastave për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme.
Salca e çokollatës përdoret sipas rastit, e ftohtë ose e ngrohtë.
Ajo mund të përdoret për profiterol, puding, akullore etj.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Salcë çokollate
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes20 minutaKoha totale30 minuta
 180 g sheqer
 30 g miell
 6 të verdha vezësh
 500 g qumësht
 16 g vanilje
 45 g çokollatë e grirë
1

Në një enë të vogël hedhim sheqerin, miellin dhe çokollatën e grirë.

2

Më pas shtojmë të verdhat e vezëve, qumështin dhe i përziejmë me një lugë druri.

3

Duke vazhduar përzierjen e vendosim në zjarr derisa të marri valë.

4

Pasi të ketë marr valë, e heqim nga zjarri e kullojmë dhe i shtojmë sipër vaniljen.

Kategoria, KuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 180 g sheqer
 30 g miell
 6 të verdha vezësh
 500 g qumësht
 16 g vanilje
 45 g çokollatë e grirë

Hapat

1

Në një enë të vogël hedhim sheqerin, miellin dhe çokollatën e grirë.

2

Më pas shtojmë të verdhat e vezëve, qumështin dhe i përziejmë me një lugë druri.

3

Duke vazhduar përzierjen e vendosim në zjarr derisa të marri valë.

4

Pasi të ketë marr valë, e heqim nga zjarri e kullojmë dhe i shtojmë sipër vaniljen.

Salcë çokollate

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

20 − dhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)