Salca majonez

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Majoneza është një nga salcat më të përhapura në të gjithë botën por origjina e saj dhe në ditët e sotme është e diskutuar.
Ka dy variante për origjinën e majonezës.
E para fjala majonez vjen nga një qytet spanjoll i quajtur Mahon ,ku kuzhunjeri ushtar i dukës së Richelieu shpiku në vitin 1757 një salcë me bazë vajin dhe të verdhën e vezës.
Varianti dytë vjen nga një fjalë e vjetër franceze (Moyeau) që do të thotë e verdhë veze.
Majoneza gjen një përdorim të gjerë si në pjatat e mishit dhe të peshkut.
Gjithashtu shërben për të dekoruar pjatat e ndryshme në periudhën e festave.
Përgatitja e kësaj salce është shumë e thjeshtë.
Me pak përbërës dhe me pak kujdes në përgatitje arrihet një majonezë perfektë.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
salca majonez
Koha e përgatitjes15 minuta
 2 të verdha veze
 25 ml lëng limoni
 250 ml vaj luledielli
 kripë
 piper i zi
 1 uthull e bardhë
 majdanozi për zbukurim
1

E rëndësishme në përgatitjen e majonezës është se vezët dhe vaji duhet të jenë në temperaturë ambienti. Gjithashtu të verdhat e vezëve duhen ndarë mirë nga e bardha.

2

Marrim një enë qelqi të madhe në të cilën hedhim të verdhat e vezëve.

3

Shtojmë pak kripë e piper sipas dëshirës .

4

Shtojmë dhe uthullën e bardhë.

5

Me ndihmën e një mikseri elektrik rrahim të gjithë përbërësit në një enë qelqi.

6

Fillojmë të hedhim vajin dalë-ngadalë.

7

Më pas e trazojmë me mikserin elektrik gjithmonë në të njëjtin drejtim, derisa të kemi hedhur gjithë vajin e lulediellit dhe të kemi arritur një masë të trashë omogjene.

8

Më pas, gjithmonë duke e rrahur, hedhim dhe lëngun e limonit.

9

Rezultati final do jetë një salcë kremoze, delikate dhe e shijshme.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 2 të verdha veze
 25 ml lëng limoni
 250 ml vaj luledielli
 kripë
 piper i zi
 1 uthull e bardhë
 majdanozi për zbukurim

Hapat

1

E rëndësishme në përgatitjen e majonezës është se vezët dhe vaji duhet të jenë në temperaturë ambienti. Gjithashtu të verdhat e vezëve duhen ndarë mirë nga e bardha.

2

Marrim një enë qelqi të madhe në të cilën hedhim të verdhat e vezëve.

3

Shtojmë pak kripë e piper sipas dëshirës .

4

Shtojmë dhe uthullën e bardhë.

5

Me ndihmën e një mikseri elektrik rrahim të gjithë përbërësit në një enë qelqi.

6

Fillojmë të hedhim vajin dalë-ngadalë.

7

Më pas e trazojmë me mikserin elektrik gjithmonë në të njëjtin drejtim, derisa të kemi hedhur gjithë vajin e lulediellit dhe të kemi arritur një masë të trashë omogjene.

8

Më pas, gjithmonë duke e rrahur, hedhim dhe lëngun e limonit.

9

Rezultati final do jetë një salcë kremoze, delikate dhe e shijshme.

Salca majonez

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

18 + njëmbëdhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)