Rolé me krem gështenjash

AutoriEntela
00VështirësiaE mesme

Kjo është një nga ëmbëlsirat dimërore më të përshtatshme për këtë periudhë ku në çdo banke të merkatës kemi gështenja me bollëk.
Një recetë e parë diku në internet mbi një tortë me shtresa më dha këtë frymëzim për të përgatitur sot një ëmbëlsire me jo shumë mundim.
Kur pashë në kuzhine gështenjat, mendova "Pse jo?" .
Rezultati është më shumë se perfekt.
Provojeni e më dërgoni opinionet tuaja.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
role krem geshtenjash
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes3 orëKoha totale3 orë 20 minuta
Për bazën
 4 vezë
 80 g sheqer
 45 g miell gështenjash
 20 g kakao
 0,50 sodë buke
Për kremin
 300 g krem gështenjash (recetë në vete)
 200 g pana
Për zbukurimin
 sheqer pluhur sipas dëshirës
1

Vezët e sheqeri rrihen për 10 Minuta deri sa të bëhen shkumë. Më pas shtohet mielli i gështenjave, kakao dhe soda e bukës duke i përziere me lugë në mënyre delikate.

2

Masën e krijuar e shtrojmë në një tepsi të veshur me letër furre dhe e pjekim në furrë të para ngrohur me 220°C për 7 Minuta

3

Pasi të jetë pjekur e përmbysim në një terren pune. E mbulojmë me letër furre dhe e rrotullojmë duke i dhënë formën e cilindrit.
Pas pak minutash e hapim dhe e lëmë të ftohet.

4

Ndërkohë që baza të ftohet mirë në një tas hedhim panën dhe e rrahim deri sa të formohet një shkumë e bardhe. Lyejmë bazën tonë me një shtresë kremi gështenjash e sipër një shtresë pana.

5

Më pas e rrotullojmë me shumë kujdes rreth vetes duke i dhënë formën e cilindrit. E mbështjellim me letrën e furrës dhe e lëmë të pushojë në frigorifer për 2-3 Orë.

6

Para se ta shërbejmë e zbukurojmë duke i hedhur sipër pak sheqer pluhur.

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

Për bazën
 4 vezë
 80 g sheqer
 45 g miell gështenjash
 20 g kakao
 0,50 sodë buke
Për kremin
 300 g krem gështenjash (recetë në vete)
 200 g pana
Për zbukurimin
 sheqer pluhur sipas dëshirës

Hapat

1

Vezët e sheqeri rrihen për 10 Minuta deri sa të bëhen shkumë. Më pas shtohet mielli i gështenjave, kakao dhe soda e bukës duke i përziere me lugë në mënyre delikate.

2

Masën e krijuar e shtrojmë në një tepsi të veshur me letër furre dhe e pjekim në furrë të para ngrohur me 220°C për 7 Minuta

3

Pasi të jetë pjekur e përmbysim në një terren pune. E mbulojmë me letër furre dhe e rrotullojmë duke i dhënë formën e cilindrit.
Pas pak minutash e hapim dhe e lëmë të ftohet.

4

Ndërkohë që baza të ftohet mirë në një tas hedhim panën dhe e rrahim deri sa të formohet një shkumë e bardhe. Lyejmë bazën tonë me një shtresë kremi gështenjash e sipër një shtresë pana.

5

Më pas e rrotullojmë me shumë kujdes rreth vetes duke i dhënë formën e cilindrit. E mbështjellim me letrën e furrës dhe e lëmë të pushojë në frigorifer për 2-3 Orë.

6

Para se ta shërbejmë e zbukurojmë duke i hedhur sipër pak sheqer pluhur.

Rolé me krem gështenjash

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

dhjetë + njëmbëdhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)