Revani me Kos dhe Sherbet

AutoriMegi
10VështirësiaFillestar

Recetë tradicionale shqiptare për të përgatitur 18-20 copë revani me kos.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Revani me Kos dhe sherbet
Koha e përgatitjes1 orëKoha e pjekjes25 minutaKoha totale1 orë 25 minuta
Për të përgatitur brumin
 15 kokrra vezë
 500 g sheqer
 500 g kos
 750 g miell
 5 g sodë buke
Për shurupin (shërbetin)
 1500 g sheqer
 1 s.d. Liker (gotë pije)sipas dëshirës
 1 l ujë
1

Në një enë thyejmë vezët, hedhim sheqerin, miellin, kosin e sodën e bukës dhe i përziejmë të gjitha së bashku.

2

Në një tavë, në fund e anash, shtrojmë një letër pjekje dhe hedhim në të brumin e përgatitur, duke e hapur në të gjithë tavën në trashësi të njëjtë.

3

E pjekim në furrë me nxehtësi mesatare. Pjekja e revanisë provohet me majën e një thike. Në qoftë se thika vishet me mbeturina brumi nuk është pjekur, në të kundërtën është gati.

4

E nxjerrim nga furra, përmbysim tavën dhe heqim letrën nga revania.

5

E vendosim përsëri në tavë, e presim në racione.

6

Përgatisim shurupin duke valuar ujin me sheqerin dhe pasi të kenë marrë valë i hedhim likerin.

7

Shurupin e lemë rreth 20 Minuta të ftohet mandej ia hedhim revanisë.

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

Për të përgatitur brumin
 15 kokrra vezë
 500 g sheqer
 500 g kos
 750 g miell
 5 g sodë buke
Për shurupin (shërbetin)
 1500 g sheqer
 1 s.d. Liker (gotë pije)sipas dëshirës
 1 l ujë

Hapat

1

Në një enë thyejmë vezët, hedhim sheqerin, miellin, kosin e sodën e bukës dhe i përziejmë të gjitha së bashku.

2

Në një tavë, në fund e anash, shtrojmë një letër pjekje dhe hedhim në të brumin e përgatitur, duke e hapur në të gjithë tavën në trashësi të njëjtë.

3

E pjekim në furrë me nxehtësi mesatare. Pjekja e revanisë provohet me majën e një thike. Në qoftë se thika vishet me mbeturina brumi nuk është pjekur, në të kundërtën është gati.

4

E nxjerrim nga furra, përmbysim tavën dhe heqim letrën nga revania.

5

E vendosim përsëri në tavë, e presim në racione.

6

Përgatisim shurupin duke valuar ujin me sheqerin dhe pasi të kenë marrë valë i hedhim likerin.

7

Shurupin e lemë rreth 20 Minuta të ftohet mandej ia hedhim revanisë.

Revani me Kos dhe Sherbet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

5 × 4 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)