Reçel molle me erëza

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar

Receta që ju propozoje këtu i ka rrënjët shumë të largëta. Bëhet fjalë për konservimin tipik të frutave të stinës që gjyshet tona na gatuanin me shumë kënaqësi.
Mund të shijohet sipër një fetë buke me pak gjalpë për mëngjes apo edhe për një pasdite të ëmbël me një gotë çaj, sipër tortave apo dhe për të shoqëruar një copë kek të këndshëm.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes30 minutaKoha totale40 minuta
 950 g mollë
 300 g sheqer
 1 ujë
 1 kanellë pluhur
 pak piper dhe xhenxhefil (zenzero)
1

Mollëve i qërojmë lëkurën, i pastrojmë nga trungu dhe farat. I presim në copëza të vogla.

2

I vendosim në një tenxhere të thellë.

3

I hedhim sipër ujin, sheqerin dhe erëzat. I përziejmë mirë që mollët të marrin shijen e erën e erëzave dhe i vendosim të ziejnë me flakë mesatare për 30 Minuta deri sa të arrijnë 108°, duke i përzierë herë pas here.

4

Pas kohës së zierjes i transferojmë mollët në një mikser dhe i grijmë deri sa të bëhen si pure.

5

Ashtu të nxehtë e hedhin nëpër kavanoza, të cilat i mbyllim mirë dhe i kthejmë përmbys për të krijuar vakuumin.

6

Reçeli është gati. 🙂

KategoriaMënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 950 g mollë
 300 g sheqer
 1 ujë
 1 kanellë pluhur
 pak piper dhe xhenxhefil (zenzero)

Hapat

1

Mollëve i qërojmë lëkurën, i pastrojmë nga trungu dhe farat. I presim në copëza të vogla.

2

I vendosim në një tenxhere të thellë.

3

I hedhim sipër ujin, sheqerin dhe erëzat. I përziejmë mirë që mollët të marrin shijen e erën e erëzave dhe i vendosim të ziejnë me flakë mesatare për 30 Minuta deri sa të arrijnë 108°, duke i përzierë herë pas here.

4

Pas kohës së zierjes i transferojmë mollët në një mikser dhe i grijmë deri sa të bëhen si pure.

5

Ashtu të nxehtë e hedhin nëpër kavanoza, të cilat i mbyllim mirë dhe i kthejmë përmbys për të krijuar vakuumin.

6

Reçeli është gati. 🙂

Reçel molle me erëza

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

shtatë + shtatëmbëdhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)