Reçel karote

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Reçeli karotës mund të jetë zgjidhja për një mëngjes ideal me familjen tuaj.
Gjithashtu mund ta shoqëroni me biskota dhe me një gotë çaj pasditeve te ftohta të dimrit.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Reçel karote
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes30 minutaKoha totale40 minuta
 800 ml ujë
 500 g sheqer i pa përpunuar (kaf)
 12 kanellë
 2 lëng limoni
 lëkurë portokalli
 7 karrota të prera imët
 1 niseshte
1

Në një tenxhere shtojmë ujin dhe e vëmë në zjarr.

2

Shtojmë sheqerin, lëkurat e portokallit dhe 1 ose 2 degëza kanelle sipas dëshirës.

3

Pasi uji të ketë marrë valë shtojmë 1 lugë niseshte dhe dy lugë lëng limoni.

4

Në fund hedhim karotat e prera imët.

5

I lëmë në zjarr për 30 Minuta derisa lëngu të trashet. Shërbehet e ftohtë.

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 800 ml ujë
 500 g sheqer i pa përpunuar (kaf)
 12 kanellë
 2 lëng limoni
 lëkurë portokalli
 7 karrota të prera imët
 1 niseshte

Hapat

1

Në një tenxhere shtojmë ujin dhe e vëmë në zjarr.

2

Shtojmë sheqerin, lëkurat e portokallit dhe 1 ose 2 degëza kanelle sipas dëshirës.

3

Pasi uji të ketë marrë valë shtojmë 1 lugë niseshte dhe dy lugë lëng limoni.

4

Në fund hedhim karotat e prera imët.

5

I lëmë në zjarr për 30 Minuta derisa lëngu të trashet. Shërbehet e ftohtë.

Reçel karote

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

2 × katër =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)