Qofte me mish të grirë dhe patate

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Qofte më të mira se këto nuk keni provuar ndonjëherë.
Provojeni dhe do më thoni nëse kam të drejtë.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
qofte me mish të grirë dhe patate
Koha e përgatitjes3 orë 20 minutaKoha e pjekjes40 minutaKoha totale4 orë
 700 g mish i grirë
 2 vezë
 4 patate
 3 hudhër
 1 tufë majdanoz
 100 g miell
 vaj për të skuqur
 kripë
 piper
 100 g djathë i grirë kaçkavall
1

Në një tenxhere vëmë të ziejë kokrrat e patateve të lara dhe të qëruara , për 20 Minuta

2

Pasi patatet janë gati, me ndihmën e një piruni i shtypim, derisa të formohet një masë pureje.

3

Mishin e grirë e hedhim në një enë ku shtojmë thelpinjtë e hudhrës të grirë imët, vezët, djathin kaçkvall, kripën, piperin e zi , majdanozin e grirë imët dhe purenë e patateve.

4

I përziejmë mirë e mirë me një lugë druri.

5

Masën e përgatitur e mbulojmë me një qese kuzhine dhe e fusim në frigorifer për 3 orë.

6

Pasi kanë kaluar 3 orë formojmë toptha të vegjël të cilat i shtypim me pëllëmbën e dorës.

7

Në një pjatë ku kemi hedhur miellin i lyejmë qoftet me miell nga të dyja anët.

8

I skuqim në tigan me vaj të nxehtë, duke i patur kujdes mos digjen.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 700 g mish i grirë
 2 vezë
 4 patate
 3 hudhër
 1 tufë majdanoz
 100 g miell
 vaj për të skuqur
 kripë
 piper
 100 g djathë i grirë kaçkavall

Hapat

1

Në një tenxhere vëmë të ziejë kokrrat e patateve të lara dhe të qëruara , për 20 Minuta

2

Pasi patatet janë gati, me ndihmën e një piruni i shtypim, derisa të formohet një masë pureje.

3

Mishin e grirë e hedhim në një enë ku shtojmë thelpinjtë e hudhrës të grirë imët, vezët, djathin kaçkvall, kripën, piperin e zi , majdanozin e grirë imët dhe purenë e patateve.

4

I përziejmë mirë e mirë me një lugë druri.

5

Masën e përgatitur e mbulojmë me një qese kuzhine dhe e fusim në frigorifer për 3 orë.

6

Pasi kanë kaluar 3 orë formojmë toptha të vegjël të cilat i shtypim me pëllëmbën e dorës.

7

Në një pjatë ku kemi hedhur miellin i lyejmë qoftet me miell nga të dyja anët.

8

I skuqim në tigan me vaj të nxehtë, duke i patur kujdes mos digjen.

Qofte me mish të grirë dhe patate

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

pesë × 4 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)