Qofte me kunguj

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Kungujt janë ndër perimet më të dashura të stinës së verës.
Me to mund të përgatisim pjata të ndryshme.
Sot do ju propozoj qofte me kunguj, pasi kanë një aromë shumë të shijshme.
Receta origjinale e qofteve me kunguj vjen nga Greqia dhe quhen Kolokythákia Keftédes (κολοκυθάκια κεφτέδες)

 

 

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
qofte me kunguj
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes15 minutaKoha totale35 minuta
 600 g kunguj
 150 g djath i grirë kaçkavall
 60 g miellë
 2 vezë
 vaj për të skuqur
 kripë
 piper i zi
 60 g bukë e grirë
 majdanoz
 mentë
1

Pasi i kemi larë kungujt i presim feta feta dhe i vendosim në një tenxhere me ujë të ziejnë.

2

Pasi i kemi kulluar i vendosim me një tas dhe me ndihmën e një luge druri i shtypim.

3

Shtojmë vezët, bukën e grirë, kripën dhe piperin.

4

Më pas shtojmë djathin e grirë dhe i përziejmë të gjitha bashkë.

5

Shtojmë majdanozin dhe gjethet e mentës të grira imët.

6

Fillojmë të punojmë me dorë qoftet duke i bërë rrethore- rrethore.

7

Në një pjatë hedhim miellin.

8

Pasi i kemi bërë qoftet rrethore i lyejmë me miell .

9

I skuqim qoftet e përgatitura në një tigan me vaj.

Kategoria, Kuzhina, Mënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 600 g kunguj
 150 g djath i grirë kaçkavall
 60 g miellë
 2 vezë
 vaj për të skuqur
 kripë
 piper i zi
 60 g bukë e grirë
 majdanoz
 mentë

Hapat

1

Pasi i kemi larë kungujt i presim feta feta dhe i vendosim në një tenxhere me ujë të ziejnë.

2

Pasi i kemi kulluar i vendosim me një tas dhe me ndihmën e një luge druri i shtypim.

3

Shtojmë vezët, bukën e grirë, kripën dhe piperin.

4

Më pas shtojmë djathin e grirë dhe i përziejmë të gjitha bashkë.

5

Shtojmë majdanozin dhe gjethet e mentës të grira imët.

6

Fillojmë të punojmë me dorë qoftet duke i bërë rrethore- rrethore.

7

Në një pjatë hedhim miellin.

8

Pasi i kemi bërë qoftet rrethore i lyejmë me miell .

9

I skuqim qoftet e përgatitura në një tigan me vaj.

Qofte me kunguj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

2 × 5 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)