Pilaf me kungull e salsiçe

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar

Ëmbëlsia e kungullit dhe shija e fortë e salsiçes janë përbërësit kryesor për një pjatë kremoze e me një shije të veçantë. Kungulli me shijen e rozmarinës dhe copat e vogla të salsiçes i shtojnë shijen një pilafi të përgatitur në mënyre klasike.
Me ardhjen e dimrit kjo është një nga pjatat më të pasura e të shijshme që mund të përgatisim në shtëpitë tona.
Unike dhe e përkryer për të shtuar energjitë e trupin tonë

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes50 minutaKoha totale1 orë 10 minuta
 320 g oriz
 500 g kungull
 1 qepë
 50 ml verë të bardhë
 300 g salsiçe
 40 g gjalpë
 1 lëng perimesh
 djath kackavall të grirë sipas dëshirës
Për të marinuar kungullin
 vaj ulliri sipas dëshirës
 kripë e piper sipas dëshirës
 0,83 rozmarinë
 pak spec djekës të kuq pluhur
Përgatitja e kungullit
1

Presim kungullin në feta dhe e pastrojmë nga lëkura e farat. Çdo fetë e ri presim në forma kubikë të vegjël.

2

E vendosim në një tas duke i hedhur sipër kripën, piperin, specin djeks dhe vajin. E përziejmë që të marri shije.

3

Hedhim kungullin në një tavë të veshur me letër furre duke i vendosur degët e rozmarinës sipër dhe e pjekim në furre me 190° për 25 Minuta .

Përgatitja e pilafit
4

Qepën e pastrojmë dhe e presim në feta të holla.

5

Heqim lëkuren e salsiçes dhe e grijmë me anë të thikës.

6

Në një tigan me flakë mesatare hedhim gjalpin, qepën dhe orizin. E kaurdisim mirë deri sa të marre një ngjyrë të artë.

7

Më pas shtojmë salsiçen dhe verën e bardhe duke e lenë në flakë deri sa vera të ketë avulluar tërësisht. Më pas shtojmë pak e nga pak lëngun e perimeve.

8

Ziejmë orizin në flakë mesatare për 20 Minuta .

9

Ndërkohë që kungulli është gati nxjerrim tavën nga furra dhe eliminojmë degëzat e rozmarinës duke lënë mënjanë një sasi të vogël kungulli për zbukurimin e pjatave.

10

Pasi pilafi të jetë gati, fikim flakën e sobës e i hedhim sipër kungullin, djathin e grirë kaçkavall dhe pak gjalpë. E trazojmë me luge druri.

11

Shërbehet i nxehtë.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 320 g oriz
 500 g kungull
 1 qepë
 50 ml verë të bardhë
 300 g salsiçe
 40 g gjalpë
 1 lëng perimesh
 djath kackavall të grirë sipas dëshirës
Për të marinuar kungullin
 vaj ulliri sipas dëshirës
 kripë e piper sipas dëshirës
 0,83 rozmarinë
 pak spec djekës të kuq pluhur

Hapat

Përgatitja e kungullit
1

Presim kungullin në feta dhe e pastrojmë nga lëkura e farat. Çdo fetë e ri presim në forma kubikë të vegjël.

2

E vendosim në një tas duke i hedhur sipër kripën, piperin, specin djeks dhe vajin. E përziejmë që të marri shije.

3

Hedhim kungullin në një tavë të veshur me letër furre duke i vendosur degët e rozmarinës sipër dhe e pjekim në furre me 190° për 25 Minuta .

Përgatitja e pilafit
4

Qepën e pastrojmë dhe e presim në feta të holla.

5

Heqim lëkuren e salsiçes dhe e grijmë me anë të thikës.

6

Në një tigan me flakë mesatare hedhim gjalpin, qepën dhe orizin. E kaurdisim mirë deri sa të marre një ngjyrë të artë.

7

Më pas shtojmë salsiçen dhe verën e bardhe duke e lenë në flakë deri sa vera të ketë avulluar tërësisht. Më pas shtojmë pak e nga pak lëngun e perimeve.

8

Ziejmë orizin në flakë mesatare për 20 Minuta .

9

Ndërkohë që kungulli është gati nxjerrim tavën nga furra dhe eliminojmë degëzat e rozmarinës duke lënë mënjanë një sasi të vogël kungulli për zbukurimin e pjatave.

10

Pasi pilafi të jetë gati, fikim flakën e sobës e i hedhim sipër kungullin, djathin e grirë kaçkavall dhe pak gjalpë. E trazojmë me luge druri.

11

Shërbehet i nxehtë.

Pilaf me kungull e salsiçe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

pesë × 3 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)