Petulla me qumësht

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar
NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
petulla me qumësht
Koha e përgatitjes1 orëKoha e pjekjes10 minutaKoha totale1 orë 10 minuta
 150 g qumësht
 2 gjalpë
 5 sheqer
 2 maja
 2 vezë
 2 miell
1

Në një enë përzihet sheqeri, vezët dhe gjalpi.

2

Shtohet qumështi ngadalshëm, mielli e majaja.

3

Brumi përpunohet mire deri sa të arrijë të jetë homogjen e jo i ngjitshëm. (mund te shtoni akoma miell nëse nevojitet)

4

Shtrohet brumi duke u hapur në një tryezë pune në formën e një pete me trashësinë prej 0.5 cm.

5

Me ndihmën e një gote e presim në forma rrethore duke i vendosur më pas në një tepsi.

6

I lejmë të vinë për 45 Minuta

7

I skuqim në një tenxhere me bazë të largët e në vaj të nxehtë.

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 150 g qumësht
 2 gjalpë
 5 sheqer
 2 maja
 2 vezë
 2 miell

Hapat

1

Në një enë përzihet sheqeri, vezët dhe gjalpi.

2

Shtohet qumështi ngadalshëm, mielli e majaja.

3

Brumi përpunohet mire deri sa të arrijë të jetë homogjen e jo i ngjitshëm. (mund te shtoni akoma miell nëse nevojitet)

4

Shtrohet brumi duke u hapur në një tryezë pune në formën e një pete me trashësinë prej 0.5 cm.

5

Me ndihmën e një gote e presim në forma rrethore duke i vendosur më pas në një tepsi.

6

I lejmë të vinë për 45 Minuta

7

I skuqim në një tenxhere me bazë të largët e në vaj të nxehtë.

Petulla me qumësht

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

17 − 4 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)