Tavë me patate dhe salmon të marinuar

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Tava me patate është një nga pjatat klasike që gatuhet më shpesh jo vetëm në kuzhinën shqiptare por dhe atë të huaj.

 

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
patate salmon
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes1 orëKoha totale1 orë 20 minuta
 1 kg patate
 600 g salmon
 kripë
 vaj ulliri
 piper, rigon
 1 karotë
Marinimi Salmonit
1

Në një enë te vogël përziejmë bashkë vajin, kripën, piperin, rigonin dhe marinojmë ndërkohë fetat e salmonit. Gjithashtu me të njëjtën përzierje kaurdisim edhe patatet më vonë.

Përgatitja
2

Qërojmë karotat, patatet dhe i lajmë në ujë të rrjedhshëm. Më pas i vendosim në një tas ose kullestër.

3

Me ndihmën e një thike fillojmë t'i presim në pjesë të vogla.

4

I shtojmë tepsisë një letër furre (fakultative) dhe i hedhim patatet e karotat sipër.

5

Kaurdisim patatet me përzierjen e krijuar për marinimin e salmonit.

6

I vendosim fetat e salmonit në mesin e tavës.

7

E pjekim në furrë me 180 gradë për rreth 60 Minuta ose në furrë me ventilator për 40 Minuta

KategoriaKuzhina, Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 1 kg patate
 600 g salmon
 kripë
 vaj ulliri
 piper, rigon
 1 karotë

Hapat

Marinimi Salmonit
1

Në një enë te vogël përziejmë bashkë vajin, kripën, piperin, rigonin dhe marinojmë ndërkohë fetat e salmonit. Gjithashtu me të njëjtën përzierje kaurdisim edhe patatet më vonë.

Përgatitja
2

Qërojmë karotat, patatet dhe i lajmë në ujë të rrjedhshëm. Më pas i vendosim në një tas ose kullestër.

3

Me ndihmën e një thike fillojmë t'i presim në pjesë të vogla.

4

I shtojmë tepsisë një letër furre (fakultative) dhe i hedhim patatet e karotat sipër.

5

Kaurdisim patatet me përzierjen e krijuar për marinimin e salmonit.

6

I vendosim fetat e salmonit në mesin e tavës.

7

E pjekim në furrë me 180 gradë për rreth 60 Minuta ose në furrë me ventilator për 40 Minuta

Tavë me patate dhe salmon të marinuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

1 × 1 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)