Pastiço me Kima

AutoriMegi
00VështirësiaE avancuar
NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
pastiço me kima
Koha e përgatitjes45 minutaKoha e pjekjes40 minutaKoha totale1 orë 25 minuta
Për Makaronat
 500 g Makarona
 150 g Gjalpë ose margarinë
 100 g Djath kaçkavall
 500 g Qumësht
 2 Vezë te freskëta
 1 Djathë të bardhë Dhie
Për Kimanë
 500 g Kima (mish i grirë)
 0,50 Qepë
 3 Domate te grira ose Salcë domate
 Kripë
 Piper
Për Salcën Beshamel
 1 Salcë Beshamel të gatshme
1

Në fillim i vendosim ujin në zjarr me pak kripë dhe më pas shtojmë makaronat duke pasur kujdes që te mos ziejnë shumë.

Përgatitja e Kimasë
2

Grijmë qepën imët dhe fillojmë e skuqim bashkë me gjalpin.

3

Pasi merr një ngjyrë të artë qepa, shtojmë kimanë dhe e kaurdisim shpesh herë sa te filloje te mpikset.

4

Shtojmë salcën/purenë e domates dhe i hedhim pak kripë e piper.

5

E përziejmë mirë e mirë dhe e lëmë ne zjarr te ngadaltë të zieje.

Përgatitja e Makaronave
6

Marrim makaronat e ziera te cilat i shpëlajmë mirë dhe i lëmë në kullesë.

7

Pasi kanë kulluar mirë, marrim copën e djathit dhe ja thërrmojmë përmbi.

8

Gjithashtu u thyejmë sipër dhe dy kokrrat e vezës, duke i hedhur e pak djathë kaçkavall, dhe i përziejmë mirë.

9

Marrim një tepsi dhe e lyejmë me gjalpë.

10

Hedhim në të gjysmat e makaronave. Ne mes hedhim dhe kimanë që ndërkohë është bërë gati.

11

Shtrojmë pjesën e mbetur te makaronave lart kimasë dhe sipër u hedhim kremin/salcën beshamel.

12

Pasi e shpërndajmë në mënyrë uniforme kremin, e fusim në furrë me 180'C për 40 Minuta derisa salca/kremi te ketë marrë një ngjyrë si të kuqërremtë.

KategoriaKuzhina, Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

Për Makaronat
 500 g Makarona
 150 g Gjalpë ose margarinë
 100 g Djath kaçkavall
 500 g Qumësht
 2 Vezë te freskëta
 1 Djathë të bardhë Dhie
Për Kimanë
 500 g Kima (mish i grirë)
 0,50 Qepë
 3 Domate te grira ose Salcë domate
 Kripë
 Piper
Për Salcën Beshamel
 1 Salcë Beshamel të gatshme

Hapat

1

Në fillim i vendosim ujin në zjarr me pak kripë dhe më pas shtojmë makaronat duke pasur kujdes që te mos ziejnë shumë.

Përgatitja e Kimasë
2

Grijmë qepën imët dhe fillojmë e skuqim bashkë me gjalpin.

3

Pasi merr një ngjyrë të artë qepa, shtojmë kimanë dhe e kaurdisim shpesh herë sa te filloje te mpikset.

4

Shtojmë salcën/purenë e domates dhe i hedhim pak kripë e piper.

5

E përziejmë mirë e mirë dhe e lëmë ne zjarr te ngadaltë të zieje.

Përgatitja e Makaronave
6

Marrim makaronat e ziera te cilat i shpëlajmë mirë dhe i lëmë në kullesë.

7

Pasi kanë kulluar mirë, marrim copën e djathit dhe ja thërrmojmë përmbi.

8

Gjithashtu u thyejmë sipër dhe dy kokrrat e vezës, duke i hedhur e pak djathë kaçkavall, dhe i përziejmë mirë.

9

Marrim një tepsi dhe e lyejmë me gjalpë.

10

Hedhim në të gjysmat e makaronave. Ne mes hedhim dhe kimanë që ndërkohë është bërë gati.

11

Shtrojmë pjesën e mbetur te makaronave lart kimasë dhe sipër u hedhim kremin/salcën beshamel.

12

Pasi e shpërndajmë në mënyrë uniforme kremin, e fusim në furrë me 180'C për 40 Minuta derisa salca/kremi te ketë marrë një ngjyrë si të kuqërremtë.

Pastiço me Kima

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

tre × 1 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)