Pastiçe me brokoli

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Një pjatancë e pasur me karbohidrate dhe e ushqyeshme ku prania e brokolit i jep një shije tv veçantë.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Pastiçe me brokoli
Koha e përgatitjes15 minutaKoha e pjekjes1 orë 30 minutaKoha totale1 orë 45 minuta
 500 g makarona
 350 g brokoli
 3 vezë
 800 ml qumësht
 250 g djathë i bardhë
 kripë
 gjalp
1

Pasi kemi larë dhe qëruar brokolin e vëmë të ziejë në tenxhere për 15 Minuta

2

Në një tjetër tenxhere vëmë të ziejë ujin me kripë për makaronat për 30 Minuta

3

Pasi brokoli është bërë kullojmë ujin.

4

Me ndihmën e një luge e shtypim dhe e vendosim në një tas.

5

Pasi uji ka marrë valë hedhim makaronat dhe i lëmë për 7-8 minuta.

6

Kur makaronat janë gati i kullojmë dhe i vendosim në një tepsi.

7

Në një pjatë rrahim kokrrat e vezës dhe ja hedhim sipër makaronave.

8

Më pas shtojmë djathin e bardhë dhe brokolin.

9

I përziejmë të gjitha bashkë.

10

Më pas shtojmë qumështin dhe gjalpin sipas dëshirës.

11

E pjekim në furrë me 180°C për 45Minuta

Kategoria, Kuzhina, Mënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 500 g makarona
 350 g brokoli
 3 vezë
 800 ml qumësht
 250 g djathë i bardhë
 kripë
 gjalp

Hapat

1

Pasi kemi larë dhe qëruar brokolin e vëmë të ziejë në tenxhere për 15 Minuta

2

Në një tjetër tenxhere vëmë të ziejë ujin me kripë për makaronat për 30 Minuta

3

Pasi brokoli është bërë kullojmë ujin.

4

Me ndihmën e një luge e shtypim dhe e vendosim në një tas.

5

Pasi uji ka marrë valë hedhim makaronat dhe i lëmë për 7-8 minuta.

6

Kur makaronat janë gati i kullojmë dhe i vendosim në një tepsi.

7

Në një pjatë rrahim kokrrat e vezës dhe ja hedhim sipër makaronave.

8

Më pas shtojmë djathin e bardhë dhe brokolin.

9

I përziejmë të gjitha bashkë.

10

Më pas shtojmë qumështin dhe gjalpin sipas dëshirës.

11

E pjekim në furrë me 180°C për 45Minuta

Pastiçe me brokoli

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

1 × 5 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)