Pastela

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar

Pastela është një masë bazë dhe e rëndësishme në shumë kultura të kuzhinës. Ajo shërben për skuqjen e perimeve, mishit, peshkut apo dhe shumë ushqimeve të tjera.
Ka një shumëllojshmëri recetash për pastelën. Un po ju propozoj atë me pjesën e bardhë të vezëve të rrahur shkumë.
Të cilat përgatisin një pastel shumë delikate e të butë.
Mund të prisni në copëza mesatare perimet që dëshironi, ti fusni në këtë masë e pastaj ti skuqni në vaj të nxehtë duke shërbyer në tavolinat tuaja diçka ndryshe, kërce e me një shije fantastike.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes10 minuta
 2 vezë
 150 g miell
 200 ml qumësht
 1 kripë
1

Në dy tasa të ndryshëm ndajmë të bardhat nga të verdhat e vezëve. Ku këto të fundit rrihen me kripën, qumështin e ftohtë dhe miellin duke arritur një masë homogjene.

2

Vezët e bardha rrihen deri sa të krijojmë një shkumë.

3

Shtohen tek masa e mëparshme e përzihen me delikatesë për të mos e prishur densitetin e arritur.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 2 vezë
 150 g miell
 200 ml qumësht
 1 kripë

Hapat

1

Në dy tasa të ndryshëm ndajmë të bardhat nga të verdhat e vezëve. Ku këto të fundit rrihen me kripën, qumështin e ftohtë dhe miellin duke arritur një masë homogjene.

2

Vezët e bardha rrihen deri sa të krijojmë një shkumë.

3

Shtohen tek masa e mëparshme e përzihen me delikatesë për të mos e prishur densitetin e arritur.

Pastela

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

10 + 20 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)