Musaka me patate

AutoriMegi
00VështirësiaE avancuar

Musakaja me patate është një recetë kalorike dhe shumë e ushqyeshme .
Një pjatë tipike e kuzhinës greke.
Të jeni të sigurt se familjarët tuaj do të dashurohen më këtë pjatë kaq të shijshme.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
musaka me patate
Koha e përgatitjes25 minutaKoha e pjekjes50 minutaKoha totale1 orë 15 minuta
Për tavën
 1 kg patate
 500 g mish i grirë
 2 qepë
 23 salcë domateje
 kripë
 piper i zi
 rigon
 5 vaj ulliri
 majdanoz i freskët
Për salcën beshamel
 Shiko recetën e salcës Beshamel
1

Pasi kemi qëruar dhe larë patatet i presim në feta të rrumbullakëta me një trashësi 5 cm.

2

I vendosim për 15 Minuta të ziejnë duke pasur kujdes të mos prishim formën.

3

Në një tigan hedhim vaj ulliri dhe skuqim qepën .

4

Pasi qepa ka marr ngjyrë të kuqërremtë shtojmë mishin e grirë duke i përzierë herë pas here.

5

Shtojmë salcën e domates, kripën, piperin, rigonin dhe majdanozin.

6

Kur të jetë gati fillojmë me përgatitjen e tavës.

7

Në një tavë shtrojmë një shtresë me patatet që ziemë më parë.

8

Më pas shtojmë një pjesë të gjellës që përgatitëm më lart.

9

Vendosim një shtresë tjetër me patate dhe pjesën e ngelur të gjellës.

10

Në fund sërish shtrojmë një shtresë me patate.

11

E vendosim mënjanë dhe pasi kemi përgatitur salcën beshamel ja hedhim sipër në mënyrë të njëtrajtshme.

12

Tavën e vendosim në furrë dhe e pjekim me 180°C për 35 Minuta

13
Kategoria, KuzhinaMënyra e gatimit, , ,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

Për tavën
 1 kg patate
 500 g mish i grirë
 2 qepë
 23 salcë domateje
 kripë
 piper i zi
 rigon
 5 vaj ulliri
 majdanoz i freskët
Për salcën beshamel
 Shiko recetën e salcës Beshamel

Hapat

1

Pasi kemi qëruar dhe larë patatet i presim në feta të rrumbullakëta me një trashësi 5 cm.

2

I vendosim për 15 Minuta të ziejnë duke pasur kujdes të mos prishim formën.

3

Në një tigan hedhim vaj ulliri dhe skuqim qepën .

4

Pasi qepa ka marr ngjyrë të kuqërremtë shtojmë mishin e grirë duke i përzierë herë pas here.

5

Shtojmë salcën e domates, kripën, piperin, rigonin dhe majdanozin.

6

Kur të jetë gati fillojmë me përgatitjen e tavës.

7

Në një tavë shtrojmë një shtresë me patatet që ziemë më parë.

8

Më pas shtojmë një pjesë të gjellës që përgatitëm më lart.

9

Vendosim një shtresë tjetër me patate dhe pjesën e ngelur të gjellës.

10

Në fund sërish shtrojmë një shtresë me patate.

11

E vendosim mënjanë dhe pasi kemi përgatitur salcën beshamel ja hedhim sipër në mënyrë të njëtrajtshme.

12

Tavën e vendosim në furrë dhe e pjekim me 180°C për 35 Minuta

13
Musaka me patate

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

tetë + 5 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)