Musaka me lulelakër

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Musakaja me lulelakër është një pjatë shumë e shijshme.
Prania e kosit i jep një shije të veçantë.
Shumë e ushqyeshme dhe për fëmijët tuaj.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
musaka me lulelakër
Koha e përgatitjes25 minutaKoha e pjekjes1 orëKoha totale1 orë 25 minuta
 1 lulelakër e bardhë
 500 g mish i grirë
 2 vezë
 350 ml kos
 kripë
 vaj ulliri
 majdanoz
 rigon
1

Pasi e kemi pastruar lulelakrën e vendosim në një tenxhere të ziejë për 20 Minuta

2

Në një tigan ku kemi hedhur vajin skuqim qepën.

3

Kur qepa të ketë filluar të marr një ngjyrë të kuqërremtë hedhim mishin e grirë .

4

Shtojmë kripën, rigonin dhe majdanozin e grirë imët.

5

I lëmë të skuqen për disa minuta.

6

Pasi lulelakra ka zierë e kullojmë dhe në një tavë të lyer ma pak vaj shtrojmë një shtresë me lulelakër.

7

Më pas shtojmë mishin e grirë të cilin e kemi kaurdisur më parë me qepën.

8

Shtojmë sërish një shtresë me lulelakër, dhe e fusim në furrë me 180°C për 30 Minuta

9

Ndërkohë në një tas të vogël përziejmë vezët me kosin .

10

Kjo përzierje shtohet sipër disa minuta para se ajo të jetë gati.

11

E futim sërish në furrë dhe 10 Minuta në mënyrë që të mpikset

Kategoria, KuzhinaMënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 1 lulelakër e bardhë
 500 g mish i grirë
 2 vezë
 350 ml kos
 kripë
 vaj ulliri
 majdanoz
 rigon

Hapat

1

Pasi e kemi pastruar lulelakrën e vendosim në një tenxhere të ziejë për 20 Minuta

2

Në një tigan ku kemi hedhur vajin skuqim qepën.

3

Kur qepa të ketë filluar të marr një ngjyrë të kuqërremtë hedhim mishin e grirë .

4

Shtojmë kripën, rigonin dhe majdanozin e grirë imët.

5

I lëmë të skuqen për disa minuta.

6

Pasi lulelakra ka zierë e kullojmë dhe në një tavë të lyer ma pak vaj shtrojmë një shtresë me lulelakër.

7

Më pas shtojmë mishin e grirë të cilin e kemi kaurdisur më parë me qepën.

8

Shtojmë sërish një shtresë me lulelakër, dhe e fusim në furrë me 180°C për 30 Minuta

9

Ndërkohë në një tas të vogël përziejmë vezët me kosin .

10

Kjo përzierje shtohet sipër disa minuta para se ajo të jetë gati.

11

E futim sërish në furrë dhe 10 Minuta në mënyrë që të mpikset

Musaka me lulelakër

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

15 − 2 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)