Makarona me perime

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Një pjatë e thjeshtë, e shijshme dhe e pasur me vitamina.
Kjo pjatë vegjetariane që përmban pak kalori mund të jetë zgjidhja juaj për një drekë ndryshe.

 

 

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Makarona me perime
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes20 minutaKoha totale40 minuta
 500 g makarona
 2 patëllxhanë
 2 kunguj
 2 speca
 500 g domate
 1 qepë
 2 karrota
 1 selino
 kripë
 vaj ulliri
1

Pasi kemi larë të gjitha perimet me ndihmën e një letre kuzhine i thajmë ato.

2

Pas tharjes, fillojmë ti presim në kubikë të vegjël të gjitha perimet.

3

Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe qepën e grirë.

4

Pasi qepa të filloi të zbutet shtojmë karotën dhe selinon të prera imët.

5

I lëmë të skuqen për disa minuta derisa qepa të marri një ngjyrë të kuqërremtë

6

Pasi qepa në tigan është skuqur shtojmë patëllxhanët, kungujt dhe specat.

7

I lëmë të kaurdisen për disa minuta.

8

Më pas shtojmë domatet e prera dhe kripë sipas dëshirës.

9

I lëmë të gatuhen për 20 Minuta derisa perimet të zbuten.

10

Në një vatër tjetër të sobës, vendosim një tenxhere me ujë të kripur sipas dëshirës.

11

Pasi është zierë uji hedhim makaronat në tenxhere.

12

Kur makaronat të jenë gati i kullojmë dhe i bashkojmë me salcën e përgatitur pak më lart.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 500 g makarona
 2 patëllxhanë
 2 kunguj
 2 speca
 500 g domate
 1 qepë
 2 karrota
 1 selino
 kripë
 vaj ulliri

Hapat

1

Pasi kemi larë të gjitha perimet me ndihmën e një letre kuzhine i thajmë ato.

2

Pas tharjes, fillojmë ti presim në kubikë të vegjël të gjitha perimet.

3

Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe qepën e grirë.

4

Pasi qepa të filloi të zbutet shtojmë karotën dhe selinon të prera imët.

5

I lëmë të skuqen për disa minuta derisa qepa të marri një ngjyrë të kuqërremtë

6

Pasi qepa në tigan është skuqur shtojmë patëllxhanët, kungujt dhe specat.

7

I lëmë të kaurdisen për disa minuta.

8

Më pas shtojmë domatet e prera dhe kripë sipas dëshirës.

9

I lëmë të gatuhen për 20 Minuta derisa perimet të zbuten.

10

Në një vatër tjetër të sobës, vendosim një tenxhere me ujë të kripur sipas dëshirës.

11

Pasi është zierë uji hedhim makaronat në tenxhere.

12

Kur makaronat të jenë gati i kullojmë dhe i bashkojmë me salcën e përgatitur pak më lart.

Makarona me perime

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

5 − një =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)