Lulelakër me beshamel

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

E keni provuar ta gatuani lulelakrën në këtë mënyrë?
Jua këshilloj ta provoni, pasi ka një shije shumë të mirë.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
lulelakër me bechamel
Koha e përgatitjes15 minutaKoha e pjekjes40 minutaKoha totale55 minuta
 800 g lulelakër e bardhë
 250 g djath i grirë Parmigiano (ose kaçkavall)
 400 g bechamel
 kripë
 vaj ulliri
1

Në një tenxhere vëmë të ziejë ujin të cilit i kemi hedhur dhe kripë.

2

Pasi uji të ketë zierë, shtojmë lulelakrën të cilën e kemi qëruar nga kërcelli.

3

E lëmë të ziejë për 15 Minuta

4

Pasi lulelakra të jetë gati kullojmë ujin.

5

Lulelakrën e hedhim në një tavë të cilën e kemi lyer me pak vaj ulliri.

6

Me ndihmën e një luge druri e shtypim dhe shtojmë djathin kaçkavall në mënyrë të njëtrajtshme.

7

Më pas shtojmë bechamelën të cilën e përhapim në mënyrë uniforme në të gjithë tavën.

8

E pjekim në furrë me 180°C për 25 Minuta

Kategoria, KuzhinaMënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 800 g lulelakër e bardhë
 250 g djath i grirë Parmigiano (ose kaçkavall)
 400 g bechamel
 kripë
 vaj ulliri

Hapat

1

Në një tenxhere vëmë të ziejë ujin të cilit i kemi hedhur dhe kripë.

2

Pasi uji të ketë zierë, shtojmë lulelakrën të cilën e kemi qëruar nga kërcelli.

3

E lëmë të ziejë për 15 Minuta

4

Pasi lulelakra të jetë gati kullojmë ujin.

5

Lulelakrën e hedhim në një tavë të cilën e kemi lyer me pak vaj ulliri.

6

Me ndihmën e një luge druri e shtypim dhe shtojmë djathin kaçkavall në mënyrë të njëtrajtshme.

7

Më pas shtojmë bechamelën të cilën e përhapim në mënyrë uniforme në të gjithë tavën.

8

E pjekim në furrë me 180°C për 25 Minuta

Lulelakër me beshamel

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

katër + 17 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)