Lëng perimesh për ushqimin e fëmijëve

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar

Lëngu i perimeve është shume i ushqyeshëm për fëmijët e moshës 5-6 muajsh. Faza e heqjes se gjirit për nënat te cilat nuk prodhojnë më  qumështin për beben dhe fillimi i dhënies se ushqimit të  parë  është shumë  delikate.

Lëngu i perimeve ndihmon në  përgatitjen e disa pjatave të  thjeshta të  kësaj faze duke mos lenë mënjane vitaminat për të  cilat trupi jone ka nevoje që  në  hapat e para te rritjes

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
lëng perimesh për bebe
Koha e përgatitjes15 minutaKoha e pjekjes40 minutaKoha totale55 minuta
 70 g patate
 50 g karrota
 3 gjethe spinaq
 40 g kungull
 400 ml ujë
1

Perimet lahen dhe u hiqet lëkura

2

Në një tenxhere hidhet e uji e shtohen perimet e prera në copë të mëdha

3

Valojnë për 40 min në flake mesatare 40 Minuta

4

Më pas filtrohen me ane te kullesës

5

Perimet grihen e mund te përdoren si përbërës për pjata e ndryshme te bebeve

6

Lëngun e perimeve mund ta konservojmë në një enë qelqi në frigorifer për jo me shumë se 3 dite

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 70 g patate
 50 g karrota
 3 gjethe spinaq
 40 g kungull
 400 ml ujë

Hapat

1

Perimet lahen dhe u hiqet lëkura

2

Në një tenxhere hidhet e uji e shtohen perimet e prera në copë të mëdha

3

Valojnë për 40 min në flake mesatare 40 Minuta

4

Më pas filtrohen me ane te kullesës

5

Perimet grihen e mund te përdoren si përbërës për pjata e ndryshme te bebeve

6

Lëngun e perimeve mund ta konservojmë në një enë qelqi në frigorifer për jo me shumë se 3 dite

Lëng perimesh për ushqimin e fëmijëve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

pesëmbëdhjetë − 2 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)