Krem gështenjash

AutoriEntela
00VështirësiaE mesme

Është një krem i cili realizohet me anë të tulit të gështenjave dhe me aromën e limonit e vaniljes. Ideale për tu vendosur në kavanoza hermetik për tu shijuar edhe jashtë sezonit te dimrit.
Mund ta përdorni në shumë mënyra, sipër një fetë buke, për te mbushur biskota e torta.
Ju nevojitet vetëm fantazia juaj.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
krem gështenjash
Koha e përgatitjes1 orë 30 minutaKoha e pjekjes1 orë 10 minutaKoha totale2 orë 40 minuta
 2 kg gështenja
 600 g sheqer
 650 ml ujë
 lëkurën e një limoni
 1 vanilie pluhur
1

Gështenjat lahen në ujë të rrjedhshëm e vendosen në një tenxhere me ujë të ziejnë për 10 Minuta.

2

Pasi të jenë ftohur i qërojmë nga lëkura me ndihmën e një thike.

3

I grijmë gështenjat me anë të një grirësi elektrik deri sa të arrijmë një masë homogjene. Masa jonë duhet të jete rreth 1.6kg.

4

Vendosim në një tenxhere të larte sheqerin, ujin dhe vaniljen në flake mesatare për 10 min deri sa sheqeri të shkrijë plotësisht. Shtojmë tulin e gështenjave dhe lëkuren e limonit të grirë imët. E përziejmë.

5

E lëmë të ziejë për 60 Minutaduke e përziere herë pas here me një lugë druri.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 2 kg gështenja
 600 g sheqer
 650 ml ujë
 lëkurën e një limoni
 1 vanilie pluhur

Hapat

1

Gështenjat lahen në ujë të rrjedhshëm e vendosen në një tenxhere me ujë të ziejnë për 10 Minuta.

2

Pasi të jenë ftohur i qërojmë nga lëkura me ndihmën e një thike.

3

I grijmë gështenjat me anë të një grirësi elektrik deri sa të arrijmë një masë homogjene. Masa jonë duhet të jete rreth 1.6kg.

4

Vendosim në një tenxhere të larte sheqerin, ujin dhe vaniljen në flake mesatare për 10 min deri sa sheqeri të shkrijë plotësisht. Shtojmë tulin e gështenjave dhe lëkuren e limonit të grirë imët. E përziejmë.

5

E lëmë të ziejë për 60 Minutaduke e përziere herë pas here me një lugë druri.

Krem gështenjash

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

dymbëdhjetë + tre =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)