Kofsha pule të marinuara me sallatë jeshile

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Kofshët e pulës të marinuara me përbërës të përgatitur vetë në shtëpi, janë shumë herë më të shijshme dhe të shëndetshme se ato që mund të blini në dyqan.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
kofsha pule
Koha e përgatitjes6 orëKoha e pjekjes1 orëKoha totale7 orë
 8 kofsha pule
 300 ml vaj ulliri
 3 hudhër
 1 limoni
 70 g djathë i grirë kaçkavall
 kripë
 piper i zi
 piper i kuq
 majdanoz i grirë imët
 rozmarinë e grirë imët
 1 qese rezistente ndaj nxehtësisë
 1 letër alumini
Sallatë jeshile
 500 g sallatë
 vaj ulliri
 uthull
 kripë
1

Në një enë shtojmë vajin e ullirit, majdanozin e grirë imët, lëvoren e grirë imët të limonit dhe lëngun e tij.

2

Më pas shtojmë djathin e grirë kaçkavall, hudhrat e shtypura, kripën, piperin e zi, piperin e kuq dhe rozmarinën.

3

Me ndihmën e një luge druri i përziejmë mirë të gjithë përbërësit derisa të krijohet një masë homogjene.

4

Kofshët e pulës i pastrojmë, i lajmë dhe i lëmë në një kullesë që të kullojnë ujin e tepërt.

5

Më pas Kofshët e pulës i vendosim në një qese rezistuese ndaj nxehtësisë .

6

Brenda qeses shtojmë masën me erëzat që përgatitëm më lart.

7

Pasi e kemi mbyllur mirë qesen e tundim në mënyrë që përgatitja të përhapet njësoj tek të gjitha kofshët e pulës.

8

Më pas e vendosim qesen në frigorifer dhe e lëmë për 5-6 orë.

9

Pasi i kemi nxjerrë nga frigoriferi, i vendosim kofshët e pulës të marinuara në tepsi dhe i mbulojmë me një letër alumini.

10

I pjekim në furrë me 180°C për 60 Minuta

Sallata
11

Në një tas hedhim vaj ulliri sipas dëshirës (s. d.), kripë dhe uthull duke i përzier mirë me ndihmën e një luge.

12

Më pas shtojmë sallatën jeshile të cilën e kemi larë më parë në ujë të rrjedhshëm.

13

I kaurdisim mirë e mirë të gjitha së bashku.

14
KategoriaKuzhina, , Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 8 kofsha pule
 300 ml vaj ulliri
 3 hudhër
 1 limoni
 70 g djathë i grirë kaçkavall
 kripë
 piper i zi
 piper i kuq
 majdanoz i grirë imët
 rozmarinë e grirë imët
 1 qese rezistente ndaj nxehtësisë
 1 letër alumini
Sallatë jeshile
 500 g sallatë
 vaj ulliri
 uthull
 kripë

Hapat

1

Në një enë shtojmë vajin e ullirit, majdanozin e grirë imët, lëvoren e grirë imët të limonit dhe lëngun e tij.

2

Më pas shtojmë djathin e grirë kaçkavall, hudhrat e shtypura, kripën, piperin e zi, piperin e kuq dhe rozmarinën.

3

Me ndihmën e një luge druri i përziejmë mirë të gjithë përbërësit derisa të krijohet një masë homogjene.

4

Kofshët e pulës i pastrojmë, i lajmë dhe i lëmë në një kullesë që të kullojnë ujin e tepërt.

5

Më pas Kofshët e pulës i vendosim në një qese rezistuese ndaj nxehtësisë .

6

Brenda qeses shtojmë masën me erëzat që përgatitëm më lart.

7

Pasi e kemi mbyllur mirë qesen e tundim në mënyrë që përgatitja të përhapet njësoj tek të gjitha kofshët e pulës.

8

Më pas e vendosim qesen në frigorifer dhe e lëmë për 5-6 orë.

9

Pasi i kemi nxjerrë nga frigoriferi, i vendosim kofshët e pulës të marinuara në tepsi dhe i mbulojmë me një letër alumini.

10

I pjekim në furrë me 180°C për 60 Minuta

Sallata
11

Në një tas hedhim vaj ulliri sipas dëshirës (s. d.), kripë dhe uthull duke i përzier mirë me ndihmën e një luge.

12

Më pas shtojmë sallatën jeshile të cilën e kemi larë më parë në ujë të rrjedhshëm.

13

I kaurdisim mirë e mirë të gjitha së bashku.

14
Kofsha pule të marinuara me sallatë jeshile

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

tetëmbëdhjetë + tre =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)