Kifle me mollë

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Kiflet janë ëmbëlsira amerikane të quajtura Muffin.
E kush nuk do donte ti provonte këto ëmbëlsira kaq të shijshme?
Ju nevojitet pak kohë dhe ju mund të gatuani një mëngjes të shijshëm për veten dhe familjen tuaj .

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
kifle me molla
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes40 minutaKoha totale1 orë
 3 mollë
 300 g miellë
 200 g sheqer
 100 g gjalpë
 160 g qumësht
 2 vezë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
 1 kanellë
 1 limon
 sheqer pluhur për zbukurim
1

Qërojmë mollët dhe pasi kemi hequr lëkurat dhe farat, i presim në copëza të vogla.

2

I vendosim në një tas ku shtojmë kanellën dhe lëngun e limonit.

3

Më pas në një enë rrahim vezët me sheqerin.

4

Shtojmë qumështin dhe gjalpin të cilin e kemi shkrirë më parë.

5

Më pas shtojmë miellin, pluhurin pjekës dhe mollët e prera.

6

I përziejmë mire e mirë të gjitha bashkë.

7

Me ndihmën e një luge, masën e formuar e hedhim në një tavë me gropëza dhe e fusim në furrë të ngrohur paraprakisht.

8

E pjekim me 180°C për rreth 40 Minuta

KategoriaKuzhina, Mënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 3 mollë
 300 g miellë
 200 g sheqer
 100 g gjalpë
 160 g qumësht
 2 vezë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
 1 kanellë
 1 limon
 sheqer pluhur për zbukurim

Hapat

1

Qërojmë mollët dhe pasi kemi hequr lëkurat dhe farat, i presim në copëza të vogla.

2

I vendosim në një tas ku shtojmë kanellën dhe lëngun e limonit.

3

Më pas në një enë rrahim vezët me sheqerin.

4

Shtojmë qumështin dhe gjalpin të cilin e kemi shkrirë më parë.

5

Më pas shtojmë miellin, pluhurin pjekës dhe mollët e prera.

6

I përziejmë mire e mirë të gjitha bashkë.

7

Me ndihmën e një luge, masën e formuar e hedhim në një tavë me gropëza dhe e fusim në furrë të ngrohur paraprakisht.

8

E pjekim me 180°C për rreth 40 Minuta

Kifle me mollë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

15 − 12 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)