Kifle me çokollatë

AutoriEntela
00VështirësiaE mesme

Kiflet janë një ëmbëlsire amerikane të quajtura Muffin.
Ëmbëlsira shumë të thjeshta në të përgatitur por dhe me një shije të këndshme e të lehte.
Un në këtë recete ju propozoje kiflet me çokollatë por ato mund të jenë si të ëmbla ashtu edhe të kripura. Mbushja mund të ndryshojë në bazë të preferencave tuaja, duke filluar nga reçelrat, me patate, me kungull, me djathërat ,me boronice apo dhe me kremra të ndryshëm.
Pra mund të shfletoni fantazinë tuaj e të vini në tryeze kreativitet e ndryshme.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes15 minutaKoha e pjekjes45 minutaKoha totale1 orë
 3 vezë
 100 ml qumësht
 150 g sheqer
 90 g gjalpë
 400 g miell
 1 qeskë maja për mbëlsira
 100 g çokollatë
1

Në një tas hedhim vezët e sheqerin e i përziejmë mirë me rrahëse elektrik.

2

Më pas shtojmë një nga një të gjithë përbërësit e tjerë duke i përziere deri sa të krijojmë një masë homogjene.

3

Lyejmë enën ku do të piqen kiflet me pak gjalpë dhe në çdo gropëz të enës hedhim 1/3 e masës sonë.

4

Copëtojmë çokollatën në copëza të vogla dhe e shtojmë mbi masën duke e mbuluar me pas me brumin e mbetur.

5

Piqen në furre të ngrohur më pare me 180° për 45 Minuta

6

Mund ti zbukuroni me copëza sheqeri të ngjyrosura para pjekjes apo dhe vetëm me sheqer pluhur pas pjekjes.

KategoriaKuzhina, Mënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 3 vezë
 100 ml qumësht
 150 g sheqer
 90 g gjalpë
 400 g miell
 1 qeskë maja për mbëlsira
 100 g çokollatë

Hapat

1

Në një tas hedhim vezët e sheqerin e i përziejmë mirë me rrahëse elektrik.

2

Më pas shtojmë një nga një të gjithë përbërësit e tjerë duke i përziere deri sa të krijojmë një masë homogjene.

3

Lyejmë enën ku do të piqen kiflet me pak gjalpë dhe në çdo gropëz të enës hedhim 1/3 e masës sonë.

4

Copëtojmë çokollatën në copëza të vogla dhe e shtojmë mbi masën duke e mbuluar me pas me brumin e mbetur.

5

Piqen në furre të ngrohur më pare me 180° për 45 Minuta

6

Mund ti zbukuroni me copëza sheqeri të ngjyrosura para pjekjes apo dhe vetëm me sheqer pluhur pas pjekjes.

Kifle me çokollatë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

4 × 3 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)