Kek me mollë

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Keku me mollë është një nga ëmbëlsirat më të dashura të kuzhinës italiane.
Një ëmbëlsirë me një aromë të mrekullueshme që do tju bëjë për vete dhe do ta gatuani shpesh.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
kek me mollë
Koha e përgatitjes15 minutaKoha e pjekjes35 minutaKoha totale50 minuta
 700 g mollë
 3 vezë
 80 g gjalpë
 300 g miellë
 250 g sheqer
 1 qumësht
 1 limoni
 16 g pluhur pjekës
1

Pasi ti kemi qëruar, mollët i presim feta-feta dhe i njomim në lëngun e limonit.

2

Ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhat.

3

Me ndihmën e një mikseri elektrik rrahim të bardhat dhe i vendosim veç.

4

Fillojmë rrahim të verdhat e vezëve me sheqerin dhe më pas shtojmë gjalpin.

5

Shtojmë qumështin, miellin, pluhurin pjekës dhe lëkurën e grirë të limonit.

6

Vazhdojmë ti rrahim derisa të kemi krijuar një masë homogjene.

7

Shtojmë të bardhat e vezëve të rrahura më parë.

8

Shtojmë mollët e prera në feta dhe i përziejmë të gjitha bashkë.

9

E hedhim masën në një formë të gatshme për kek dhe sipër e zbukurojmë me feta molle .

10

E pjekim në furrë me 180°C 35 Minuta

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 700 g mollë
 3 vezë
 80 g gjalpë
 300 g miellë
 250 g sheqer
 1 qumësht
 1 limoni
 16 g pluhur pjekës

Hapat

1

Pasi ti kemi qëruar, mollët i presim feta-feta dhe i njomim në lëngun e limonit.

2

Ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhat.

3

Me ndihmën e një mikseri elektrik rrahim të bardhat dhe i vendosim veç.

4

Fillojmë rrahim të verdhat e vezëve me sheqerin dhe më pas shtojmë gjalpin.

5

Shtojmë qumështin, miellin, pluhurin pjekës dhe lëkurën e grirë të limonit.

6

Vazhdojmë ti rrahim derisa të kemi krijuar një masë homogjene.

7

Shtojmë të bardhat e vezëve të rrahura më parë.

8

Shtojmë mollët e prera në feta dhe i përziejmë të gjitha bashkë.

9

E hedhim masën në një formë të gatshme për kek dhe sipër e zbukurojmë me feta molle .

10

E pjekim në furrë me 180°C 35 Minuta

Kek me mollë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

17 − 14 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)