Kek me limon

AutoriMegi
00VështirësiaE mesme

Nuk ju pëlqejnë ëmbëlsirat shumë të ëmbla? Keku me limon është pikërisht për ju. Aroma e tij e mrekullueshme të fton ta konsumosh në çdo moment të ditës.

 

 

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
kek me limon
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes35 minutaKoha totale55 minuta
Për kremin
 4 vezë
 200 g sheqer
 100 ml vaj luledielli
 100 ml ujë
 250 g miellë
 16 g pluhur pjekës
 16 g vanilje
 1 limon
Për mbushjen
 3 limon
 150 ml lëng portokalli
 2 sheqer
 2 miellë
 100 g sheqer pluhur për dekorim
Përgatitja e kremit
1

Me ndihmën e një mikseri rrahim në një enë vezët me sheqerin.

2

Më pas shtojmë lëkurën e grirë imët të një kokrre limoni.

3

Shtojmë vajin e lulediellit, ujin, miellin, vaniljen dhe pluhurin pjekës.

4

Vazhdojmë ti trazojmë derisa të formohet një masë homogjene.

5

E fusim në furrë dhe e pjekim me 180°C 35 Minuta[

6

Pasi është pjekur e nxjerrim nga furra dhe e lëmë të ftohet.

Përgatitja e mbushjes.
7

Marrim dy kokrrat e limonit dhe ju shtrydhim lëngun derisa te përfitojmë 100ml lëng limoni.

8

Në një tenxhere hedhim lëngun e limonit dhe lëngun e portokallit.

9

Shtojmë 2 lugë sheqer dhe 2 lugë miell.

10

E vendosim në zjarr për disa minuta derisa kremi të trashet.

11

Me ndihmën e një thike presim me kujdes kekun tërthorazi.

12

Pasi e kemi ndarë kekun në dy pjesë e mbushim në mes me kremin që përgatitëm më lart.

13
14
KategoriaKuzhina, , Mënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

Për kremin
 4 vezë
 200 g sheqer
 100 ml vaj luledielli
 100 ml ujë
 250 g miellë
 16 g pluhur pjekës
 16 g vanilje
 1 limon
Për mbushjen
 3 limon
 150 ml lëng portokalli
 2 sheqer
 2 miellë
 100 g sheqer pluhur për dekorim

Hapat

Përgatitja e kremit
1

Me ndihmën e një mikseri rrahim në një enë vezët me sheqerin.

2

Më pas shtojmë lëkurën e grirë imët të një kokrre limoni.

3

Shtojmë vajin e lulediellit, ujin, miellin, vaniljen dhe pluhurin pjekës.

4

Vazhdojmë ti trazojmë derisa të formohet një masë homogjene.

5

E fusim në furrë dhe e pjekim me 180°C 35 Minuta[

6

Pasi është pjekur e nxjerrim nga furra dhe e lëmë të ftohet.

Përgatitja e mbushjes.
7

Marrim dy kokrrat e limonit dhe ju shtrydhim lëngun derisa te përfitojmë 100ml lëng limoni.

8

Në një tenxhere hedhim lëngun e limonit dhe lëngun e portokallit.

9

Shtojmë 2 lugë sheqer dhe 2 lugë miell.

10

E vendosim në zjarr për disa minuta derisa kremi të trashet.

11

Me ndihmën e një thike presim me kujdes kekun tërthorazi.

12

Pasi e kemi ndarë kekun në dy pjesë e mbushim në mes me kremin që përgatitëm më lart.

13
14
Kek me limon

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

katër + 15 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)