kek me bajame

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Një Kek më të vërtetë i shijshëm në të ngrënë.
Prania e bajameve i jep një shije të veçantë.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
kek me bajame
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes45 minutaKoha totale55 minuta
 200 g bajame të grira
 200 g sheqer
 1 limoni
 200 g miell
 3 vezë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
 150 g gjalp
 pak kripë
1

Në një enë rrahim vezët me sheqerin.

2

Më pas shtojmë bajamet e grira, lëkurën e grirë të një kokrre limoni dhe i trazojmë.

3

Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë, miellin, pak kripë dhe pluhurin pjekës.

4

Vazhdojmë ti trazojmë derisa të krijohet një masë homogjene.

5

E hedhim masën e formuar në një tavë të cilën e kemi lyer me pak gjalpë e miell.

6

E pjekim në furrë me 180°C për 45 Minuta

Kuzhina, Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 200 g bajame të grira
 200 g sheqer
 1 limoni
 200 g miell
 3 vezë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
 150 g gjalp
 pak kripë

Hapat

1

Në një enë rrahim vezët me sheqerin.

2

Më pas shtojmë bajamet e grira, lëkurën e grirë të një kokrre limoni dhe i trazojmë.

3

Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë, miellin, pak kripë dhe pluhurin pjekës.

4

Vazhdojmë ti trazojmë derisa të krijohet një masë homogjene.

5

E hedhim masën e formuar në një tavë të cilën e kemi lyer me pak gjalpë e miell.

6

E pjekim në furrë me 180°C për 45 Minuta

kek me bajame

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

10 + dhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)