Kek me bajame dhe çokollatë

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Një ëmbëlsire e shijshme dhe e shëndetshme.
Kur ta gatuani këtë ëmbëlsire do ndjeheni pastiçierë te vërtetë, pasi ka një shije unike.

 

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
kek me bajame dhe cokollate
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes40 minutaKoha totale50 minuta
 350 g miell
 3 vezë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
 100 g çokollatë e grirë
 80 g bajame të grira
 16 g vanilje
 1 limoni
 180 g gjalp i shkrirë
 sheqer pudër për zbukurim
 150 g sheqer
1

Në një enë rrahim sheqerin me gjalpin e shkrirë për 3 Minuta

2

Shtojmë vezët dhe i rrahim sërish.

3

Më pas hedhim vaniljen, cipën e limonit të grirë në rende, çokollatën e grirë, miellin, dhe pluhurin pjekës për ëmbëlsira

4

I trazojmë mirë e mirë derisa të krijohet një masë homogjene.

5

E hedhim në tavë të cilën e kemi lyer me pak gjalpë

6

Sipër shtojmë bajamet e grira.

7

E pjekim në furrë me 180°C për 40 Minuta

8

Kur keku është gati e pudrosim me sheqer pudër.

KategoriaKuzhina, , Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 350 g miell
 3 vezë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
 100 g çokollatë e grirë
 80 g bajame të grira
 16 g vanilje
 1 limoni
 180 g gjalp i shkrirë
 sheqer pudër për zbukurim
 150 g sheqer

Hapat

1

Në një enë rrahim sheqerin me gjalpin e shkrirë për 3 Minuta

2

Shtojmë vezët dhe i rrahim sërish.

3

Më pas hedhim vaniljen, cipën e limonit të grirë në rende, çokollatën e grirë, miellin, dhe pluhurin pjekës për ëmbëlsira

4

I trazojmë mirë e mirë derisa të krijohet një masë homogjene.

5

E hedhim në tavë të cilën e kemi lyer me pak gjalpë

6

Sipër shtojmë bajamet e grira.

7

E pjekim në furrë me 180°C për 40 Minuta

8

Kur keku është gati e pudrosim me sheqer pudër.

Kek me bajame dhe çokollatë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

10 + tetëmbëdhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)