Kek me arra dhe mjaltë

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Mëngjeset tuaja do të jenë më të shëndetshme, ku në vend të produkteve që blihen nëpër raftet e supermarketeve, do të konsumoni kekun me arra dhe mjaltë.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
kek me arra dhe mjalte
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes30 minutaKoha totale40 minuta
 400 g mjaltë
 250 g ujë
 170 g arra të shtypura
 23 karafil
 250 g miell
 15 g kanellë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
1

Në një enë shtojmë mjaltin dhe ujin dhe i trazojmë me një lugë druri, me qëllim që të tretet mjalti.

2

Shtojmë arrat e shtypura, kanellën, karafilin, pluhurin pjekës për ëmbëlsira dhe miellin.

3

I përziejmë mirë e mirë derisa të bëhet brumë dhe e hedhim në një tavë të lyer me gjalpë ose me pak miell.

4

E futim në furrë dhe e pjekim me 180°C për 30 Minuta

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 400 g mjaltë
 250 g ujë
 170 g arra të shtypura
 23 karafil
 250 g miell
 15 g kanellë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira

Hapat

1

Në një enë shtojmë mjaltin dhe ujin dhe i trazojmë me një lugë druri, me qëllim që të tretet mjalti.

2

Shtojmë arrat e shtypura, kanellën, karafilin, pluhurin pjekës për ëmbëlsira dhe miellin.

3

I përziejmë mirë e mirë derisa të bëhet brumë dhe e hedhim në një tavë të lyer me gjalpë ose me pak miell.

4

E futim në furrë dhe e pjekim me 180°C për 30 Minuta

Kek me arra dhe mjaltë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

pesë × 4 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)