Kek me banane dhe kakao

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Ju kanë mbetur banane të  pjekura shumë dhe nuk dini çtë bëni me to?
Receta që do ju propozoj është enkas për ju.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
kek banane kakao
Koha e përgatitjes15 minutaKoha e pjekjes30 minutaKoha totale45 minuta
 3 banane
 200 g miell
 60 g kakao
 150 g gjalpë
 4 vezë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
 lëng limoni
 16 g vanilje
 150 g sheqer
 sheqer pluhur për zbukurim
1

Në një enë shtypim bananet derisa të arrijmë një masë si pure.

2

I hedhim sipër pak lëng limoni dhe i përziejmë.

3

Në një tas rrahim vezët me sheqerin.

4

Më pas shtojmë gjalpin, kakaon dhe vaniljen.

5

Hedhim bananet të cilat i shtypëm më parë dhe shtojmë miellin dhe pluhurin pjekës për ëmbëlsira.

6

I trazojmë të gjitha bashkë derisa të formohet një masë homogjene.

7

Lejmë tavën me pak miell dhe hedhim masën e përgatitur.

8

E fusim në furrë dhe e pjekim me 180°C për 40 Minuta[/

9

Kur ëmbëlsira jonë është gati e pudrosim me sheqer pluhur dhe vendosim disa feta banane për zbukurim.

KategoriaKuzhina, Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 3 banane
 200 g miell
 60 g kakao
 150 g gjalpë
 4 vezë
 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira
 lëng limoni
 16 g vanilje
 150 g sheqer
 sheqer pluhur për zbukurim

Hapat

1

Në një enë shtypim bananet derisa të arrijmë një masë si pure.

2

I hedhim sipër pak lëng limoni dhe i përziejmë.

3

Në një tas rrahim vezët me sheqerin.

4

Më pas shtojmë gjalpin, kakaon dhe vaniljen.

5

Hedhim bananet të cilat i shtypëm më parë dhe shtojmë miellin dhe pluhurin pjekës për ëmbëlsira.

6

I trazojmë të gjitha bashkë derisa të formohet një masë homogjene.

7

Lejmë tavën me pak miell dhe hedhim masën e përgatitur.

8

E fusim në furrë dhe e pjekim me 180°C për 40 Minuta[/

9

Kur ëmbëlsira jonë është gati e pudrosim me sheqer pluhur dhe vendosim disa feta banane për zbukurim.

Kek me banane dhe kakao

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

18 + dymbëdhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)