Gurabije

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Gurabijet mund të jenë mengjesi ideal për fëmijët përpara se të shkojnë në shkollë apo kopësht.
Mund ti shoqërojnë të lyera me çokokrem ose marmalata të ndryshme.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes25 minutaKoha totale45 minuta
 500 g miell
 200 g sheqer
 100 g gjalp
 2 vezë
 1 kos
 16 g pluhur pjekës
 1 lëkurë limoni te grirë imët
1

Në një enë qelqi ose kauçuku, rrahim me ndihmën e një mikseri ose luge druri gjalpin e sheqerin.

2

Një e nga një shtojmë vezët, kosin dhe lëkurat e limonit te cilat i kemi grirë imët në një rende.

3

Në fund shtojmë miellin dhe pluhurin pjekës.

4

I përziejmë mirë te gjitha bashkë në mënyrë të njëtrajtshme.

5

Hedhim pak miell në tavolinë, e mbi të brumin e formuar në tas.

6

E punojmë mirë derisa të mos na ngjitet në duar.

7

E ndajmë formën e brumit në copa të vogla dhe i japim formën që dëshirojmë.

8

Ngrohim furrën 10 minuta përpara.

9

Ne një tepsi shtrojmë një letër furre dhe i rendisim të gjitha gurabijet.

10

I pjekim me 180 gradë 20-25min 25 Minutes

KategoriaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 500 g miell
 200 g sheqer
 100 g gjalp
 2 vezë
 1 kos
 16 g pluhur pjekës
 1 lëkurë limoni te grirë imët

Hapat

1

Në një enë qelqi ose kauçuku, rrahim me ndihmën e një mikseri ose luge druri gjalpin e sheqerin.

2

Një e nga një shtojmë vezët, kosin dhe lëkurat e limonit te cilat i kemi grirë imët në një rende.

3

Në fund shtojmë miellin dhe pluhurin pjekës.

4

I përziejmë mirë te gjitha bashkë në mënyrë të njëtrajtshme.

5

Hedhim pak miell në tavolinë, e mbi të brumin e formuar në tas.

6

E punojmë mirë derisa të mos na ngjitet në duar.

7

E ndajmë formën e brumit në copa të vogla dhe i japim formën që dëshirojmë.

8

Ngrohim furrën 10 minuta përpara.

9

Ne një tepsi shtrojmë një letër furre dhe i rendisim të gjitha gurabijet.

10

I pjekim me 180 gradë 20-25min 25 Minutes

Gurabije

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

njëzet + një =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)