Fiq të mbushur me gjizë rikota

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Keni të ftuar për dreke? Keni përgatitur një drekë të shijshme por jeni në mëdyshje për ëmbëlsirën?
Kjo recetë e veçantë mund të jetë zgjidhja juaj ideale!

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
fiq me rikota
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes15 minutaKoha totale25 minuta
 500 g fiq
 250 g gjizë
 150 g bajame të prera
 5 g kanellë
 25 ml vaj ulliri
 100 ml verë e kuqe
 50 g sheqer pluhur për dekorim
1

Pasi i kemi larë, fiqtë i ndajmë përgjysmë.

2

Me ndihmën e një luge marrim të brendshmen e tyre dhe e vendosim në një tas.

3

Fiqtë e mbetura pa mbushjen i vendosim në një enë.

4

Në tasin ku kemi hedhur të brendshmen e fiqve, bashkojmë dhe gjizën .

5

Më pas shtojmë kanellën, vajin e ullirit, bajamet e grira dhe i trazojmë mirë e mirë duke përfituar në këtë mënyrë një salcë mbushjeje.

6

Marrim fiqtë e mbetura bosh dhe fillojmë ti mbushim me salcën për mbushje që përgatitëm.

7

Pasi ti kemi mbushur, i vendosim në një tepsi ku i spërkatim me verë të kuqe.

8

I pjekim në furrë me 180°C për 15 Minuta

9

Pasi ti kemi nxjerrë nga furra, i vendosim në një pjatë ku i hedhim përsipër sheqerin pluhur për dekorim.

10
KategoriaKuzhina, Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 500 g fiq
 250 g gjizë
 150 g bajame të prera
 5 g kanellë
 25 ml vaj ulliri
 100 ml verë e kuqe
 50 g sheqer pluhur për dekorim

Hapat

1

Pasi i kemi larë, fiqtë i ndajmë përgjysmë.

2

Me ndihmën e një luge marrim të brendshmen e tyre dhe e vendosim në një tas.

3

Fiqtë e mbetura pa mbushjen i vendosim në një enë.

4

Në tasin ku kemi hedhur të brendshmen e fiqve, bashkojmë dhe gjizën .

5

Më pas shtojmë kanellën, vajin e ullirit, bajamet e grira dhe i trazojmë mirë e mirë duke përfituar në këtë mënyrë një salcë mbushjeje.

6

Marrim fiqtë e mbetura bosh dhe fillojmë ti mbushim me salcën për mbushje që përgatitëm.

7

Pasi ti kemi mbushur, i vendosim në një tepsi ku i spërkatim me verë të kuqe.

8

I pjekim në furrë me 180°C për 15 Minuta

9

Pasi ti kemi nxjerrë nga furra, i vendosim në një pjatë ku i hedhim përsipër sheqerin pluhur për dekorim.

10
Fiq të mbushur me gjizë rikota

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

katër × 2 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)