Finok i skuqur me vezë

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Nëse perimet e skuqura janë të preferuarat tuaja ,atëherë është koha të provoni finokët e skuqur..
Një recetë e shijshme për një darkë ndryshe.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
finok i skuqur
Koha e përgatitjes25 minutaKoha e pjekjes20 minutaKoha totale45 minuta
 800 g finok
 100 g gjalp
 kripë
 piper i zi
 1 miell
1

Pasi i kemi pastruar finokët nga gjethet jeshile dhe fletët e vjetra , i vendosim të ziejnë në ujë të valuar për 10-15 minuta.

2

Pasi i kemi kulluar i thajmë me letër kuzhine dhe i presim në feta të trasha rreth 1cm .

3

I vendosim në një pjatë ku i spërkatim me kripë e piper të zi sipas dëshirës.

4

Finokët i kalojmë në një pjatë ku kemi rrahur vezët me miellin dhe i skuqim nga të dyja anët në një tigan me gjalp , derisa të krijohet një kore e kuqërremtë.

Kategoria, Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 800 g finok
 100 g gjalp
 kripë
 piper i zi
 1 miell

Hapat

1

Pasi i kemi pastruar finokët nga gjethet jeshile dhe fletët e vjetra , i vendosim të ziejnë në ujë të valuar për 10-15 minuta.

2

Pasi i kemi kulluar i thajmë me letër kuzhine dhe i presim në feta të trasha rreth 1cm .

3

I vendosim në një pjatë ku i spërkatim me kripë e piper të zi sipas dëshirës.

4

Finokët i kalojmë në një pjatë ku kemi rrahur vezët me miellin dhe i skuqim nga të dyja anët në një tigan me gjalp , derisa të krijohet një kore e kuqërremtë.

Finok i skuqur me vezë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

tetëmbëdhjetë − 9 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)