AutoriEntela
00VështirësiaFillestar

Ky është brumi bazë për bukën. Në bazë të kësaj recete mund të përgatisim një shumllojshmëri produktesh si pica, torta të kripura e një varietet të gjërë për panine dhe bukë të ndryshme në vartësi të shijeve tona.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes20 minutaKoha e pjekjes45 minutaKoha totale1 orë 5 minuta
 500 g miell
 300 ml ujë
 50 g vajë ulliri
 8 g kripë
 3,50 g maja birre e thatë
 5 g sheqer
1

Në një enë me pak ujë të ngrohtë tresim majan e birrës së thatë (ose edhe 12 gr maja birre të freskët) bashkë me sheqerin e në një ene tjetër pjesën e ujit tjetër te ngrohtë ku tresim kripën

2
3

Në planin e punës vendosim miellin duke krijuar një gropë në mes të masës dhe hedhim brënda majan e birrës se tretur e fillojmë ta përpunojmë brumin , më pas shtojmë pjesën tjetër të ujit me kripë e vazhdojmë të punojmë brumin.

4
5

Duke e përziere vazhdimisht, fillojmë të hedhim vajin e ullirit pak e nga pak.

6
7

Përpunojmë masën tonë (duke shtuar herë pas here pak miell) për 10 Minuta deri sa brumi të rezultoi elastik e jo i ngjitshëm.

8

I japim formën e dëshiruar dhe e vendosim brënda në furrë me tepsinë e pjekjes. E lëmë përreth 60 Minuta në mënyrë që brumi te vijë.

9
10

Pasi brumi te jetë dyfishuar në masë, me ndihmën e një thike bëjmë disa prerje sipër masës, së fundi e pjekim në furrë të para ngrohur me 200° për 50 Minuta

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 500 g miell
 300 ml ujë
 50 g vajë ulliri
 8 g kripë
 3,50 g maja birre e thatë
 5 g sheqer

Hapat

1

Në një enë me pak ujë të ngrohtë tresim majan e birrës së thatë (ose edhe 12 gr maja birre të freskët) bashkë me sheqerin e në një ene tjetër pjesën e ujit tjetër te ngrohtë ku tresim kripën

2
3

Në planin e punës vendosim miellin duke krijuar një gropë në mes të masës dhe hedhim brënda majan e birrës se tretur e fillojmë ta përpunojmë brumin , më pas shtojmë pjesën tjetër të ujit me kripë e vazhdojmë të punojmë brumin.

4
5

Duke e përziere vazhdimisht, fillojmë të hedhim vajin e ullirit pak e nga pak.

6
7

Përpunojmë masën tonë (duke shtuar herë pas here pak miell) për 10 Minuta deri sa brumi të rezultoi elastik e jo i ngjitshëm.

8

I japim formën e dëshiruar dhe e vendosim brënda në furrë me tepsinë e pjekjes. E lëmë përreth 60 Minuta në mënyrë që brumi te vijë.

9
10

Pasi brumi te jetë dyfishuar në masë, me ndihmën e një thike bëjmë disa prerje sipër masës, së fundi e pjekim në furrë të para ngrohur me 200° për 50 Minuta

Bukë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

2 × 5 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)