Bukë me ullinj

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar

Buka me ullinj është një ndër përgatitjet e mija të preferuara. Gjatë fundjavës kur ke pak më shumë kohë të lirë për tu përkushtuar gatimit e për të vendosur në tavoline një bukë ndryshe nga ditët e tjera.
Mund të përdorni ullinj jeshil apo të zi, zgjedhje qe ju përket shijeve tuaja.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes30 minutaKoha e pjekjes25 minutaKoha totale55 minuta
 500 g miell buke
 250 ml ujë
 15 g maja birre
 20 g gjalpë
 1 kripë
 200 g ullinj jeshil
1

Në një enë hedhim miellin dhe shtojmë maja birrën e shkrirë në 100 ml ujë të ngrohtë.

2

Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë, ujin e mbetur dhe kripën.

3

E përpunojmë brumin në fillim me pirun e më pas e punojmë në një tryezë pune të mbuluar me pak miell.

4

Pasi të jetë formuar një masë jo e ngjitshme dhe homogjene e transferojmë një një tas dhe e lemë të vi për 180 Minuta

5

Kur brumi të ketë shtuar dyfishin e masës së parë shtojmë ullinjtë pa bërthame. E përpunojmë me kujdes. Vendosim masën tonë në tave apo në një tepsi me formë sipas dëshirës tonë.

6

Piqet në furrë të ngrohur më parë me 200° për 25 Minuta

7

Shërbehet e ngrohtë.

KategoriaKuzhina, Mënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 500 g miell buke
 250 ml ujë
 15 g maja birre
 20 g gjalpë
 1 kripë
 200 g ullinj jeshil

Hapat

1

Në një enë hedhim miellin dhe shtojmë maja birrën e shkrirë në 100 ml ujë të ngrohtë.

2

Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë, ujin e mbetur dhe kripën.

3

E përpunojmë brumin në fillim me pirun e më pas e punojmë në një tryezë pune të mbuluar me pak miell.

4

Pasi të jetë formuar një masë jo e ngjitshme dhe homogjene e transferojmë një një tas dhe e lemë të vi për 180 Minuta

5

Kur brumi të ketë shtuar dyfishin e masës së parë shtojmë ullinjtë pa bërthame. E përpunojmë me kujdes. Vendosim masën tonë në tave apo në një tepsi me formë sipas dëshirës tonë.

6

Piqet në furrë të ngrohur më parë me 200° për 25 Minuta

7

Shërbehet e ngrohtë.

Bukë me ullinj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

5 × 3 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)