Brinjë qengji të marinuara

AutoriMegi
00VështirësiaFillestar

Brinjë qengji të marinuara është një recetë tipike e kuzhinës italiane, e përdorur sidomos gjatë periudhës së Pashkëve.

Mënyrat e gatimit janë të ndryshme dhe të shumëllojshme.

 

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
brinjë qengji
Koha e pjekjes30 minuta
 1 kg brinjë qengji
 3 mjaltë
 rigon
 kripë
 piper të zi
 vaj ulliri
 rozmarinë
 1 limon
1

Në një enë përziejmë të gjitha bashkë rozmarinën, kripën, rigonin dhe piperin e zi.

2

Më pas shtojmë mjaltin dhe lëngun e limonit duke i përzierë të gjitha bashkë.

3

I vendosim brinjët e qengjit në një pjatë dhe sipër u hedhim salcën e përgatitur më lart.

4

I lëmë të marinohen për rreth 2 Orë

5

Pasi të jenë marinuar, në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe fillojmë ti skuqim brinjët e qengjit.

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 1 kg brinjë qengji
 3 mjaltë
 rigon
 kripë
 piper të zi
 vaj ulliri
 rozmarinë
 1 limon

Hapat

1

Në një enë përziejmë të gjitha bashkë rozmarinën, kripën, rigonin dhe piperin e zi.

2

Më pas shtojmë mjaltin dhe lëngun e limonit duke i përzierë të gjitha bashkë.

3

I vendosim brinjët e qengjit në një pjatë dhe sipër u hedhim salcën e përgatitur më lart.

4

I lëmë të marinohen për rreth 2 Orë

5

Pasi të jenë marinuar, në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe fillojmë ti skuqim brinjët e qengjit.

Brinjë qengji të marinuara

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

4 × dy =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)