Biskota me gjalpë

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar
NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Biskota me gjalpë
Koha e përgatitjes10 minutaKoha e pjekjes10 minutaKoha totale20 minuta
 250 g gjalpë
 300 g miell
 150 g sheqer
 1 vezë
 2 të verdha vezësh
 vanilje sipas dëshirës
 0,50 kripë
1

Në një mikser hedhim miellin dhe gjalpin e ftohtë nga frigoriferi e të prerë në forma kubike, i përziejmë deri sa të kemi një masë me kokrriza.

2

Më pas shtojmë të gjithë përbërësit e tjerë dhe i përziejmë mirë e mirë derisa masa kësaj here të jetë homogjene dhe pa kokrriza.

3

E lemë të pushoj në frigorifer për 60 Minuta e pastaj me duart të lyera me pak miell, formojmë topa me madhësinë e një kokrre arre, të cilat pasi i kemi vendosur në një tavë të mbuluar me letër furre, i shtypim sipër me një presion të lehtë.

4

I pjekim në furrë me 180°C për 10 Minuta.

5
KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 250 g gjalpë
 300 g miell
 150 g sheqer
 1 vezë
 2 të verdha vezësh
 vanilje sipas dëshirës
 0,50 kripë

Hapat

1

Në një mikser hedhim miellin dhe gjalpin e ftohtë nga frigoriferi e të prerë në forma kubike, i përziejmë deri sa të kemi një masë me kokrriza.

2

Më pas shtojmë të gjithë përbërësit e tjerë dhe i përziejmë mirë e mirë derisa masa kësaj here të jetë homogjene dhe pa kokrriza.

3

E lemë të pushoj në frigorifer për 60 Minuta e pastaj me duart të lyera me pak miell, formojmë topa me madhësinë e një kokrre arre, të cilat pasi i kemi vendosur në një tavë të mbuluar me letër furre, i shtypim sipër me një presion të lehtë.

4

I pjekim në furrë me 180°C për 10 Minuta.

5
Biskota me gjalpë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

nëntë − 2 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)