Beshamel

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar

Beshamel është një salcë me origjinë franceze por njëkohësisht një nga salcat bazë e pjatave të shumëllojshme italiane. Një recetë shumë thjeshtë e me përbërës që janë të pranishëm gjithmonë në shtëpitë tona.
Përgatitet në vetëm 15 min, do të thoja 15 min të shpenzuara mirë pasi shija e kësaj salce e përgatitur në shtëpi është shume delikate dhe shumë më e shijshme, ndryshe nga ajo që mund të gjeni nëpër raftet e supermarketëve.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
beshamel
Koha e përgatitjes5 minutaKoha e pjekjes15 minutaKoha totale20 minuta
 500 ml qumësht
 50 g miell
 50 g gjalpë
 1 kripë
 pak arrëmyshk te grirë( ose arrë moskat)
1

Vendosim mbi stufë një tenxhere me madhësi mesatare me flakë të ulët dhe shkrijmë gjalpin.

2

Kur gjalpi të jetë shkrirë tërësisht hedhim pak e nga pak miellin duke e përzierë deri sa të krijohet një masë homogjene.

3

Shtojmë qumështin me një rrjedhshmëri të ngadaltë duke e përziere masën me një lugë ose rrafse të posaçme në mënyre që mos të krijohen topa mielli.

4

Hedhim kripën e arrën myshk dhe e përziejmë deri sa të fillojë të ziejë.

5

Zihet për 15 Minuta deri sa salce të jetë trashur mire.

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 500 ml qumësht
 50 g miell
 50 g gjalpë
 1 kripë
 pak arrëmyshk te grirë( ose arrë moskat)

Hapat

1

Vendosim mbi stufë një tenxhere me madhësi mesatare me flakë të ulët dhe shkrijmë gjalpin.

2

Kur gjalpi të jetë shkrirë tërësisht hedhim pak e nga pak miellin duke e përzierë deri sa të krijohet një masë homogjene.

3

Shtojmë qumështin me një rrjedhshmëri të ngadaltë duke e përziere masën me një lugë ose rrafse të posaçme në mënyre që mos të krijohen topa mielli.

4

Hedhim kripën e arrën myshk dhe e përziejmë deri sa të fillojë të ziejë.

5

Zihet për 15 Minuta deri sa salce të jetë trashur mire.

Beshamel

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

17 + pesëmbëdhjetë =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)