Bakllava shqiptare

AutoriMegi
10VështirësiaE avancuar

Bakllavaja është një ëmbëlsirë tradicionale e vendit tonë.
Aftësia qëndron në rritjen e numrit dhe të cilësisë të petëve, në hapjen e tyre sa të jetë e mundur më të holla, gjë që siguron edhe suksesin e përgatitjes të kësaj ëmbëlsire.
Sipas krahinave të vendit, bakllavaja ka edhe shtesa e aroma të ndryshme, por sidoqoftë, ato përmblidhen në rregullin e kësaj recete.

NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
bakllava shqiptare
Koha e përgatitjes2 orë 30 minutaKoha e pjekjes2 orëKoha totale4 orë 30 minuta
Për brumin
 1 kg miell
 6 g kripë
 5 kokrra të verdha vezësh
 350 g ujë
Për mbushjen e petëve
 300 g gjalpë~ deri në 600g gjalp
 200 g arra ~ deri në 400g arra ose bajame të qëruara
Për shurupin
 1 kg sheqer~ deri në 1.5kg sheqer
 750 g ujë~ deri në 1kg ujë
 500 mg vaniljearomë pluhur
 1 kokërr limon
Përgatitja e brumit
1

Hapim miellin në tavolinë, e bëjmë gropë në mes dhe hedhim atje kripën dhe të verdhat e vezëve.

2

Me ujin bëjmë një brumë të fortë si për petë byreku.

3

Brumin e lëmë disa minuta të fitojë elasticitet duke e mbuluar me një pecetë të pastër e pastaj e ndajmë në copa të vogla (kuleçe), të cilët do ti bëjmë më vonë petë.

4

Petët i hapim të holla dhe aq të mëdha sa kemi formën (tavën ku do të pjekim bakllavanë) dhe i vendosim mbi një çarçaf të bardhë që të thahen pak.

Mbushja e petëve
5

Gjalpin e freskët e tretim dhe e kullojmë që të mos ketë mbeturina të kripës e shkumë.

6

Me të lyejmë tepsinë dhe shtrojmë petët njërën mbi tjetrën. Midis petëve hedhim kurdoherë gjalpë.

7

Bajamet ose arrat i grijmë dhe i vendosim në dy kate të ndara me peta, hedhim në fund dhe gjalpin që na ka mbetur.

8

E presim në thela rombike dhe e pjekim në furrë me nxehtësi mesatare 180°C për rreth 2 Orë

Shurupi (shërbeti)
9

Nisim përgatitjen e shurupit duke valuar ujin me sheqer.

10

Kur të ketë marrë valë i shtrydhim limonin dhe cipën e tij të grirë duke shtuar dhe vaniljen.

11

Shurupin bakllavasë ia hedhim sapo të ketë dalë nga furra, kur akoma është e ngrohtë.

KategoriaKuzhinaMënyra e gatimit

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

Për brumin
 1 kg miell
 6 g kripë
 5 kokrra të verdha vezësh
 350 g ujë
Për mbushjen e petëve
 300 g gjalpë~ deri në 600g gjalp
 200 g arra ~ deri në 400g arra ose bajame të qëruara
Për shurupin
 1 kg sheqer~ deri në 1.5kg sheqer
 750 g ujë~ deri në 1kg ujë
 500 mg vaniljearomë pluhur
 1 kokërr limon

Hapat

Përgatitja e brumit
1

Hapim miellin në tavolinë, e bëjmë gropë në mes dhe hedhim atje kripën dhe të verdhat e vezëve.

2

Me ujin bëjmë një brumë të fortë si për petë byreku.

3

Brumin e lëmë disa minuta të fitojë elasticitet duke e mbuluar me një pecetë të pastër e pastaj e ndajmë në copa të vogla (kuleçe), të cilët do ti bëjmë më vonë petë.

4

Petët i hapim të holla dhe aq të mëdha sa kemi formën (tavën ku do të pjekim bakllavanë) dhe i vendosim mbi një çarçaf të bardhë që të thahen pak.

Mbushja e petëve
5

Gjalpin e freskët e tretim dhe e kullojmë që të mos ketë mbeturina të kripës e shkumë.

6

Me të lyejmë tepsinë dhe shtrojmë petët njërën mbi tjetrën. Midis petëve hedhim kurdoherë gjalpë.

7

Bajamet ose arrat i grijmë dhe i vendosim në dy kate të ndara me peta, hedhim në fund dhe gjalpin që na ka mbetur.

8

E presim në thela rombike dhe e pjekim në furrë me nxehtësi mesatare 180°C për rreth 2 Orë

Shurupi (shërbeti)
9

Nisim përgatitjen e shurupit duke valuar ujin me sheqer.

10

Kur të ketë marrë valë i shtrydhim limonin dhe cipën e tij të grirë duke shtuar dhe vaniljen.

11

Shurupin bakllavasë ia hedhim sapo të ketë dalë nga furra, kur akoma është e ngrohtë.

Bakllava shqiptare

One Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

dy × dy =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)