Patate të mbushura

AutoriEntela
00VështirësiaFillestar
NdajeTweetShpëtojeNdajeNdajeBigOven
Koha e përgatitjes30 minutaKoha e pjekjes30 minutaKoha totale1 orë
 2 patate ( rreth 250gr secila)
 80 g djath të grirë
 20 g gjalpë
 40 g proshutë në formë kubike
 kripë sipas dëshirës
 vaj ulliri sipas dëshirës
 piper sipas dëshires
 borzilok sipas dëshirës
1

Patatet lahen në ujë të rrjedhshëm e pastrohen mirë nga dheu që mund të kenë e ndahen në dy pjese

2

Vendosen në një tavë, i hedhim kripë,piper dhe vaj.

3

I pjekim në furre me ventilim të ngrohur më pare më 200° për 15-20 min

4

Pasi të jenë pjekur i nxjerrim nga furra e më ndihmën e një luge i heqim brumin e patates duke i lëne të paprekur lëkuren

5

Në një enë përziejmë brumine patates, 3/4 e proshutën, 3/4 e djathit e grirë e borzilokun e grirë imët

6

I mbushim patatet me masën e përgatitur me sipër e më pas i dekorojmë me proshutën e djathin e mbetur

7

I fusim sërish në furrë me 200° për 15 min

Kategoria, Kuzhina, , Mënyra e gatimit,

Revania është më e shijshme nëse përgatitet një ditë përpara.
Shërbetin ja hedhim vetëm pasi të jetë ftohur.

Shfleto të gjitha ëmbëlsirat

Përbërësit

 2 patate ( rreth 250gr secila)
 80 g djath të grirë
 20 g gjalpë
 40 g proshutë në formë kubike
 kripë sipas dëshirës
 vaj ulliri sipas dëshirës
 piper sipas dëshires
 borzilok sipas dëshirës

Hapat

1

Patatet lahen në ujë të rrjedhshëm e pastrohen mirë nga dheu që mund të kenë e ndahen në dy pjese

2

Vendosen në një tavë, i hedhim kripë,piper dhe vaj.

3

I pjekim në furre me ventilim të ngrohur më pare më 200° për 15-20 min

4

Pasi të jenë pjekur i nxjerrim nga furra e më ndihmën e një luge i heqim brumin e patates duke i lëne të paprekur lëkuren

5

Në një enë përziejmë brumine patates, 3/4 e proshutën, 3/4 e djathit e grirë e borzilokun e grirë imët

6

I mbushim patatet me masën e përgatitur me sipër e më pas i dekorojmë me proshutën e djathin e mbetur

7

I fusim sërish në furrë me 200° për 15 min

Patate të mbushura

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

3 − 2 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)