Receta gatimi të ndryshme, vendase dhe të huaja. Bon appétit!

Brokoli ky perim kaq i rëndësishëm

Brokoli është një nga perimet më të shëndetshme, i cili do të ishte mirë të konsumohej në bazë ditore. Brokoli i përket familjes së lakrës nga ku rrjedh dhe veprimi i tij antikancerogjen, ndërsa përmban 90 përqind ujë. Është mirë të dihet që vetëm një rrënjë jep sasinë e njëjtë të fibrave, të drithrave dhe […]

Kurkuma dhe vetitë e saj

Kurkuma dhe vetitë e saj Kurkuma ose e quajtur ndryshe Shafran i Indisë, është një bimë barishtore me ngjyrë të verdhë në portokalli që i përket të njëjtës familje të xhenxhefilit e përdorur shumë në vendet e Lindjes. Rrënja e bimës mund të konsumohet e freskët apo dhe e thatë, duke e reduktuar në formën e […]

Ngjyruesit ushqimorë

Ngjyruesit ushqimorë Për t’u dhënë ngjyrë kremrave dhe zbukurimeve përdoren ngjyruesit ushqimorë natyrorë ose sintetikë, që nuk janë të dëmshëm. Ngjyruesit sintetikë, nga ndikimi i dritës i ajrit dhe lagështisë, prishen shpejt. Prandaj përgatiten në sasi të vogla dhe ruhen në shishe të errëta. Ngjyrat duhet të përdoren në doza të vogla, sipas pamjes natyrore […]

Lëndët aromatizuese dhe ato të shijes.

Lëndët aromatizuese Për t’u dhënë aromë prodhimeve të ëmbla, përdoren lëndët aromatizuese dhe të shijes me origjinë bimore, të cilat përmbajnë vajra etirike dhe lëndë ekstraktive të tjera, që japin shije dhe aromë të fortë. Për t’u dhënë shije të këndshme e pak të thartë (majoshe) disa prodhimeve dhe për t’i ruajtur shurupet nga sheqerosja, […]

Kremrat

Kremrat Përpjekjet e vazhdueshme të njeriut për përmirësimin e ushqimit të tij kanë bërë që arti i përgatitjes së tij zhvillohet pa ndërprerje. Në këtë fushë, përgatitja e ëmbëlsirave zë një vend të rëndësishëm. Në këtë artikull do të shikojmë në detaj kremrat e përdorura. Në tavolinat familjare, në bankete festive, në darka, në dreka […]

Vitaminat e duhura në shtatzani

Vitaminat në Shtatzani Gjatë shtatzanisë gruaja ka nevojë për konsumimin shtesë të disa vitaminave në mënyrë që të mundësohet një zhvillim sa më i mirë i fetusit. Vitaminat janë substanca të domosdoshme për organizmin, në sasi shumë të vogla sepse organizmi nuk i prodhon, prandaj duhen marrë  me ane te ushqimit apo suplementare. Gjatë shtatzënisë […]

Historia ëmbëlsirave

Historia Ëmbëlsirave Njeriut gjithmonë i kanë pëlqyer gjërat e ëmbla. Fillimisht ato i ka shijuar në formën e tyre vegjetative, të papërpunuara, në formën e frutave, të nektarit të luleve, e të mjaltit. Më vonë, me zhvillimin e shoqërisë njerëzore, edhe prodhimi ëmbëlsirave hyri gradualisht në punët që kryente njeriu për përgatitjen e ushqimit të […]

Këshilla mbi të ushqyerit shëndetshëm

Të ushqehesh shëndetshëm nuk nënkupton të ushqyerin rigoroz, i cili kufizon disa ushqime të caktuara. Në vend të kësaj, bëhet fjalë që të ndiheni mirë, të keni më shumë energji gjatë ditës dhe të jeni të shëndetshëm. Nëse do të pyesni një nutricionist se sa vakte duhet të konsumoni gjatë ditës ai do ju përgjigjet […]

Detoks – të centrifuguar

të Centrifuguar – Detox Të Centrifuguar Detox (i shtrydhur) janë pije natyrore shumë të dobishme për të pastruar trupin. Në varësi të stinës që gjendeni, të frutave dhe perimeve që ajo ju ofron, mjafton një zgjedhje ideale dhe pak mundim për të krijuar të centrifuguar të ndryshëm me plot vitamina e antioksidues. Një kënaqësi e vërtetë […]

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)