Qumështi i artë

nga Entela Boçi

Një pije e shëndetshme dhe me veti kuruese. Tipike e mjekësisë ayurveda.
Përbërësi kryesor është specia e lules Kurkuma dhe vetitë e shumta që ajo i dhuron organizmit tonë.
Një burim energjie e një mirëqenie për organizmin tonë që në orët e para të ditës.

 • Përgatitja: 5 minuta

Patëllxhanë të mbushura me djathë Parmixhan

nga Megi Morava

Patëllxhanët janë një perime që e kanë prejardhjen nga kontinenti aziatik.
Në kontinentin evropian filluan të shfaqeshin në periudhën e mesjetës nga tregtarë arabë.
Kjo pjatë e kuzhinës italiane është e mbushur me shumë kalori por ideale për një drekë të shijshme.

 • Përgatitja: 1 orë 30 minuta
 • Gatimi: 1 orë
 • Serviret: 4 persona

Fileto pule me pana dhe kërpudha

nga Megi Morava

Kjo recetë është ideale për ju zonja dhe zonjusha që keni një ditë të ngarkuar në punë ose shkollë.
Me pak përbërës ju do të keni në tavolinën tuaj një pjatë të shijshme.

 • Përgatitja: 10 minuta
 • Gatimi: 30 minuta
 • Serviret: 4 persona

Kek me portokall

nga Megi Morava

Keku me portokall është nje ëmbelsirë shumë e shijshme si për të mëdhejntë edhe për të vegjelit.
E thjeshtë për tu përgatitur dhe me një aromë te mrekullueshme që kënaq këdo.
Ideale për stinën e dimrit pasi është dhe sezoni portokalleve.

 

 • Përgatitja: 10 minuta
 • Gatimi: 30 minuta
 • Serviret: 4 persona

Speca të kuq gogozhare

nga Megi Morava

Kjo recetë mund të jetë shpëtimi juaj për një vakt të shijshëm dhe të shpejtë.

 • Përgatitja: 10 minuta
 • Gatimi: 35 minuta
 • Serviret: 4-5 persona

Revani me Kos dhe Sherbet

nga Megi Morava

Recetë tradicionale shqiptare për të përgatitur 18-20 copë revani me kos.

 • Përgatitja: 1 orë
 • Gatimi: 25 minuta
 • Serviret: 18-20 copë

kek me bajame

nga Megi Morava

Një Kek më të vërtetë i shijshëm në të ngrënë.
Prania e bajameve i jep një shije të veçantë.

 • Përgatitja: 10 minuta
 • Gatimi: 45 minuta
 • Serviret: 6 persona

Biskota me limon

nga Entela Boçi

 • Përgatitja: 20 minuta
 • Gatimi: 10 minuta
 • Serviret: për 25 biskota

Vitrina recetave   Shfleto të gjitha recetat

Sallatë me Finok dhe Portokall

Sallatë me portokall dhe finokë

Receta që ju propozoj është një sallatë  verore shumë e shijshme.
Në kombinim fantastik i finokut dhe portokallit të cilat kanë veti freskuese.
Falë shijes së  freskët që ka kjo sallatë, është ideale për të shoqëruar pjata me bazë peshkun.

nga Megi Morava

kek me bajame

kek me bajame

Një Kek më të vërtetë i shijshëm në të ngrënë.
Prania e bajameve i jep një shije të veçantë.

nga Megi Morava

qofte me kunguj

Qofte me kunguj

Kungujt janë ndër perimet më të dashura të stinës së verës.
Me to mund të përgatisim pjata të ndryshme.
Sot do ju propozoj qofte me kunguj, pasi kanë një aromë shumë të shijshme.
Receta origjinale e qofteve me kunguj vjen nga Greqia dhe quhen Kolokythákia Keftédes (κολοκυθάκια κεφτέδες)

 

 

nga Megi Morava

musaka me patate

Musaka me patate

Musakaja me patate është një recetë kalorike dhe shumë e ushqyeshme .
Një pjatë tipike e kuzhinës greke.
Të jeni të sigurt se familjarët tuaj do të dashurohen më këtë pjatë kaq të shijshme.

nga Megi Morava

biskota me kurkuma

Biskota me kurkuma

Një recetë e thjeshtë dhe jo e dëmshme për organizmin.
Falë reduktimit të sasisë së sheqerit dhe eliminimit të gjalpit e qumështit, me praninë e kurkumës, këto biskota do jenë të afta ti bëjnë neps çdokujt.
Përveç ngjyrës së veçantë dhe aromës së këndshme falë dhe limonit, të shoqëruara me një gotë çaj jeshil, janë ftesa ideale për një mbasdite të shëndetshme midis miqsh.

nga Entela Boçi

fileto pule

Fileto pule me bizele dhe kërpudha

Një pjatë e ushqyeshme ku në vetëm pak minuta e me pak përbërës, ju do përgatisni një drekë të shijshme.

 

nga Megi Morava

Ke vendosur të kthehesh në Shqipëri? Për info: expatsinalbania.org

Kërko një recetë

Artikuj nga blogu   Shiko të gjithë artikujt

Brokoli ky perim kaq i rëndësishëm

Brokoli ky perim kaq i rëndësishëm

Brokoli është një nga perimet më të shëndetshme, i cili do të ishte mirë të konsumohej në bazë ditore. Brokoli i përket familjes së lakrës nga ku rrjedh dhe veprimi i tij antikancerogjen, ndërsa përmban 90 përqind ujë. Është mirë të dihet që vetëm një rrënjë jep sasinë e njëjtë të fibrave, të drithrave dhe […]

  Vazhdoje leximin
  20 Mars, 2017   Nuk ka komente
Lëndët aromatizuese dhe ato të shijes.

Lëndët aromatizuese dhe ato të shijes.

Lëndët aromatizuese Për t’u dhënë aromë prodhimeve të ëmbla, përdoren lëndët aromatizuese dhe të shijes me origjinë bimore, të cilat përmbajnë vajra etirike dhe lëndë ekstraktive të tjera, që japin shije dhe aromë të fortë. Për t’u dhënë shije të këndshme e pak të thartë (majoshe) disa prodhimeve dhe për t’i ruajtur shurupet nga sheqerosja, […]

  Vazhdoje leximin
  5 Mars, 2017   Nuk ka komente
Kremrat

Kremrat

Kremrat Përpjekjet e vazhdueshme të njeriut për përmirësimin e ushqimit të tij kanë bërë që arti i përgatitjes së tij zhvillohet pa ndërprerje. Në këtë fushë, përgatitja e ëmbëlsirave zë një vend të rëndësishëm. Në këtë artikull do të shikojmë në detaj kremrat e përdorura. Në tavolinat familjare, në bankete festive, në darka, në dreka […]

  Vazhdoje leximin
  5 Mars, 2017   Nuk ka komente
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)