Cdo te thote te ushqehesh shendetshem

Te ushqehesh shendetshem.
Ja se cdo te thote.

Nëse do të ushqeheshim sipas këshillave të mjekëve, apo dietologëve, sigurisht që buxheti në fund të javës do të arrinte një shifër goxha të lartë, për mundësitë e shumicës së njerëzve.

Frutat ekzotike, të njohura për vlerat e tyre, por edhe produktet e mishit, bulmetit dhe madje edhe ato të brumit nëse janë plotësisht natyrale kanë çmime më të larta sesa të tjerat.

Edhe produktet e supermarketeve në sektorin e ushqimeve BIO, kushtojnë shumë më tepër sesa të ngjashmet e tyre jo-BIO.

E pra, nëse çdo përbërës dhe çdo vakt do ishte organik, atëherë buxheti do ndiente një shtrëngim shumë të fortë.

Kështu që njerëzit mbyllin një sy dhe vazhdojnë me produktet normale, duke e konsideruar ushqimin e shëndetshëm si luks.

Por në të vërtetë nuk është e pamundur te ushqehesh shendetshem.
Mjafton të dish të bësh zgjedhjet e duhura.

Në një intervistë, Gwyeneth Paltrow, e njohur për jetën e saj të shëndetshme, ka shpjeguar që të ushqehesh pastër, nuk do të thotë gjithmonë të ushqehesh shtrenjtë.

Ajo është pyetur pikërisht nëse do të kishte 15 € në dispozicion për një darkë për familjen, çfarë përbërësish do zgjidhte.

Ushqim meksikan. Nuk është i shtrenjtë dhe është i pastër.
Mund të marrësh Tortilla misri. Pak selino, qepë, speca të kuq.
Dhe disa proteina, mjafton një kanaçe me fasule”, është përgjigjja e saj.

Paltrow rekomandon t’i blejmë produktet në dyqan me ushqim BIO.

Diku ku mund të marrësh produkte organike të cilësisë së mirë, por nuk është e thënë, nëse ble Avokado nuk  ka pse të jetë domosdoshmërish organik.

Lëkura është kaq e trashë, sa thuhet që nuk është e nevojshme që ai të jetë BIO”, thotë ajo për Avokadon që ka lëkurë të trashë që nuk përshkohet nga pesticidet dhe konsumohet i qëruar.

Pra nuk na ngelet gjë tjetër veçse të marrim shembull nga këto këshilla. 🙂

26 Comments

 1. An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you need to write
  more on this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people don’t talk about such topics.
  To the next! Many thanks!!

 2. Greetings I am so thrilled I found your blog, I really found you by accident, while
  I was browsing on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like
  to say thanks for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a
  great deal more, Please do keep up the great work.

 3. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I
  am having troubles with your RSS. I don’t understand why
  I can’t join it. Is there anybody getting similar
  RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 4. Hey would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking
  for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I
  had to ask!

 5. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 6. Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just
  wanted to say excellent blog!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

12 − 1 =

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)